Andrea Stella, a McLaren csapatfőnöke úgy véli, hogy a Mercedes ügyfélmotorjának vásárlójaként a csapata hátrányba került a 2026-os idényben.
A négy legjobb alakulat – a Mercedes, a Ferrari, a McLaren és a Red Bull – közül csak Stella McLarenje nem gyári csapat a hajtásegység tekintetében. Ők a Mercedes HPP-től szerzik be az erőforrásokat. 2024-ben és 2025-ben a McLaren lett az első ügyfélcsapat, amely megnyerte a konstruktőrök bajnokságát a turbó-hibrid korszakban. Lando Norris pedig tavaly az első ügyfélcsapat pilótája lett, aki elnyerte a versenyzők bajnokságát.
A Forma-1 új szabályzatának bevezetésével azonban, amely bonyolult új hajtásegységeket ír elő, a McLaren címvédését megnehezítette – saját megbízhatatlansága és a Mercedes HPP-é együttes hatása. Kínában Norris és Oscar Piastri egyaránt kiesett a motor meghibásodása miatt. Stella ekkoriban kijelentette, hogy a csapatnak több információra van szüksége az HPP-től ahhoz, hogy megértsék, miképp tudják jobban kihozni a teljesítményt. Az olasz vezető továbbá részletesen kifejtette, hogy véleménye szerint az ügyfélcsapat státusz miatt „hátrányba kerültek” a szezonban. A sajtónak, többek között a RacingNews365-nek ennyit mondott:
„Már korábban is elmondtam, hogy soha még nem éreztük még ennyire, hogy az ügyfélcsapat státusz hátrányba hoz minket. Amikor ezt mondom – és szeretnék világosan fogalmazni, hogy elkerüljük a félreértéseket –, nem azért van, mert alacsonyabb prioritásúak vagyunk a Mercedes HPP-nek. Azért van ez így, mert kevesebb lehetőségünk van az integrációra. Arra, hogy ugyanazon az ütemterven maradjunk, amikor a megbízhatósági problémák megoldásáról vagy a hajtásegység teljesítmény szempontjából történő kiaknázásáról van szó. Ha valamilyen kísérletet végzünk a futóművön, akkor gyári csapatként beépíthetjük azt a hajtásegység hosszú távú tesztelésébe. Számos oka van annak, hogy a motor kapcsolatos megbízhatóság vagy a hajtásegység szempontjából a gyári csapat státusz előnyeinek kihasználása miatt. Úgy gondolom, hogy ezek a megbízhatósági problémák átnyúltak 2026-ra is, amikor is olyan jelentős műszaki szabályváltozás történt a hajtáslánc és a teljesítmény tekintetében
Sok dolog kapcsolódik a hajtásegységhez. Ugyanakkor vannak olyanok is – mint például a kanadai futamon Lando autóján felmerült sebességváltó-probléma –, amelyek kizárólag a McLarennél merülnek fel. Tehát teljesen tisztességes akarok lenni a motorbeszállítónkkal szemben. Velük fantasztikus, igazán sikeres kapcsolatunk van, és ez a kapcsolat továbbra is kiváló. Ez teszi lehetővé számunkra, hogy tételenként áttekintsük a dolgokat, mindenből tanuljunk, és technikailag megoldjuk a problémákat. Amikor nem tudjuk, mi vár ránk, nem elég egyszerűen csak tételesen foglalkozni a dolgokkal. Végül is át kell tekinteni a különböző megbeszélések, együttműködések és információcsere-folyamatok mélységét, intenzitását és hatékonyságát, mind gyárból gyárra, pályáról pályára, pályáról gyárra, és így tovább.”


