Koji Watanabe, a Honda Racing Corporation elnöke nem tud biztatót mondani az Aston Martin szurkolóknak azzal, hogy nem fog hamar megoldódni a probléma.
Visszatérésük után nem ilyen szezonkezdésre számítottak a japán motorgyártónál. Teljes körű gyári erőforrásként vannak jelen az Aston Martinnál, ám egyelőre nehézkes a közös munka a brit gyártóval.
Hét forduló után 1 pontot gyűjtöttek Fernando Alonso révén a monacói nagydíjon megszerzett 10. helyével, Lance Strollnak egyelőre nincs pontja. Ezzel az eredménnyel a konstruktőri bajnokság 10. helyén állnak megelőzve a Cadillacet.
Watanabe elismerte, hogy a jelenlegi problémája a Hondának semmivel sem összehasonlítható, főleg azzal nem, amit a Red Bullnál tapasztaltak a sikereik éveiben.
„Fontos felismerni, hogy a jelenlegi helyzet alapvetően különbözik attól, amikor a Red Bullal dolgoztunk együtt – mondta Watanabe. „A szabályozás elég bonyolult, ez egy új partnerség az Aston Martinnal, az üzemanyag az Aramco – és egy új partner – a kenőanyag pedig a Valvoline, [ami szintén] új. Szóval minden új számunkra és ez nem könnyű.”
A probléma azzal van, hogy 2021 végén távoztak a az F1-ből és nem tudtak addig semmit sem a fejlesztési versenyből kamatoztatni.
Tény, hogy 2025 végéig ott voltak a Red Bull mögött, de mint gyári partnerként újra kellett építeni a csapatot. Mindenki visszament a Honda garázsába dolgozni más és más területekre.
Az elnök arra is hivatkozott, hogy lassan alkalmazkodott az új szabályozásokhoz.
„Időbe telt a felépülés a korábbi kilépésünk okozta késedelemből. A fejlesztés késői kezdete, valamint a szükséges kapacitások és képességek újjáépítéséhez és a szükséges tehetségek visszaszerzéséhez szükséges idő jelentős tényező volt.”
A szezon eleji megbízhatósági problémák súlytották a csapatot, többek között vibrációs problémák adódtak és azt kezelték, mielőtt nagyobb teljesítményre tudjanak erőt fektetni.
Nyárra terveznek egy nagyobb fejlesztési csomagot hozni, ám Watanabe óvatosságra intette a szurkolókat. Nem ezzel fogják megváltani a világot és térnek vissza a középmezőny elejére.
„Nem fogja egyik napról a másikra drámaian megváltoztatni a helyzetet. Ezért a megközelítésünk változatlan és továbbra is hosszútávú perspektívával fogunk dolgozni.” – mondta Watanabe.
Az Aston Martin új aerodinamikai fejlesztéssel készül a nyári szünet előtt. Ráfér a csapatra, hiszen a kezdet elejétől fogva nem hoztak frissítéseket az autóikra a többi csapattal ellentétben.
A háttérben erőteljesen készülnek az új konstrukciókkal, beleértve a Honda új motorjával. Új sebességváltó, kibővített technikai struktúra és új létesítményeket terveznek és építenek.
Hiába a gyenge kezdés, a Honda elnöke nyilatkozta, hogy Lawrence Stroll, az Aston Martin tulajdonosa továbbra is kitart a gyártó mellett és hisz abban, hogy velük fognak a csúcsra jutni.
„Határozottan hisz a Honda képességeiben.” nyilatkozta Strollról Watanabe. „Természetesen ő sem elégedett és én sem vagyok elégedett a jelenlegi helyzettel. Ám gyakran megbeszéljük, hogyan tudjuk helyreállítani a jelenlegi állapotokat, beleértve a PU teljesítményét, a kasztni teljesítményét, a csapatműködést és mindent, hogy visszatérjünk a kívánt pozícióba. Jelenleg nem változott az értékelésünk, illetve a HRC vagy a motorsport-tevékenységek iránti elkötelezettségünk. A Forma-1 kihívásának elfogadása továbbra is a Honda DNS-ének része – és ez mit sem változott. Hosszútávú elkötelezettségünk van.”
Az Aston Martin nem felel meg a Forma-1 szintjének állítja a korábbi csapatfőnök






