Flavio Briatore, az Alpine vezető tanácsadója meghatározta a francia alakulat célkitűzéseit az F1-ben a következő három szezonra. Jövőre a legjobb hat közé kerülést, 2026-ban dobogós helyezéseket és győzelmeket, 2027-ben pedig a világbajnoki címért való bátor küzdelmet tűzte ki célul.
Az Alpine az idén elérte a 2023-ban elért hatodik helyezését a Forma-1 konstruktőri tabelláján, de csak 65 pontot szerzett, ami körülbelül fele a tavalyi eredményének. A csapat borzasztóan kezdte a 2024-es idényét, a bajnokság első nyolc fordulójában mindössze két első tíz helyezést ért el. A szezon második felében elért kiemelkedő javulásnak köszönhetően azonban az Alpine a hatodik helyre ugrott fel a tabellán.
A csapat legkiemelkedőbb pillanata a Brazil Nagydíjon következett be, ahol az esős körülmények között elért két dobogós helyezés a kiaknázatlan potenciálra utalt. Pierre Gasly Katarban egy ötödik, Abu Dhabiban pedig egy hetedik hellyel javított ezen a lendületen. Briatore az Alpine kései formajavulását a csapat A524-esén Austinban végrehajtott stratégiai frissítésnek tulajdonította, egy olyan fejlesztési csomagnak, amelyet eredetileg hosszú távú előnyökre gyártottak. Az Auto Motor und Sportnak ennyit mondott:
„Nagyot léptünk előre a fejlesztésünkben, és a Haas, valamint a Toro Rosso (Visa RB) szintjére javultunk, de ez már egy lépés volt 2025-re. Nem érte volna meg ez a fáradság pár 2024-es futamért. Tulajdonképpen már kipipáltuk azt az évet is. Ezért mondtam a mérnököknek: csak akkor hozzuk el ezt a fejlesztést, ha az jövőre segít nekünk.”
Előre tekintve Briatore bizakodó, hogy az Alpine képes lesz a szezon végi lendületére építeni és kihasználni a 2026-os szabályváltozásokat. Azonban mielőtt a csapat teljes mértékben ráfordulna a 2026-os és 2027-es törekvéseire, a 2025-ös év kritikus ugródeszkaként fog szolgálni. Az olasz arra számít, hogy alakulata folyamatosan az első hat helyen fog végezni, alkalmanként dobogós helyezésekkel, miközben tovább finomítja az autóját és annak a működését:
„Az Alpine-nak jövőre mindig az első hatban kell végeznie, talán olykor egy-egy dobogós helyezéssel. Fejlesztenünk kell az autónkon, hogy ezt elérjük, de ennek lehetségesnek kell lennie. Aerodinamikailag sokkal több mozgásterünk van még, mint a Ferrarinak vagy a McLarennek. 2026-ban már a futamok 50 százalékán szeretnénk a dobogóra állni. Akkor automatikusan megnyerünk egy-egy versenyt. 2027-ben pedig már a bajnoki címért kell versenyeznünk.”
Briatore ambiciózus menetrendje kulcsfontosságú operatív változásokon is nyugszik, többek között azon, hogy az Alpine úgy döntött, hogy 2026-tól lemond a Renault motorról, és a Mercedes ügyfele lesz. Ezt az ellentmondásos lépést szükségesnek nevezte egy olyan csapatnál, amely tartós sikerre törekszik:
„Luca De Meóval, a Renault vezérigazgatójával most lehetőségem van arra, hogy mindent meglépjünk, amit a következő három-öt évben szeretnénk. Az első dolog az volt, hogy megszabadultunk a saját motorunktól. Ez azt jelenti, hogy búcsút mondunk valaminek, ami csak viszi a pénzt, de nem hoz nekünk semmit. A Mercedes 2026-ra a legjobb motort és a legjobb sebességváltót adja majd nekünk. Amennyiben nyerni akarsz, akkor az alkatrészeid 80-90 százalékának a legjobbnak kell lennie. Nincs szükséged hátráltatásra. 2002-ben a Renault-nak kiváló motorja volt. Annyira jó volt, hogy később még a Red Bullnak is el tudtuk azt adni. Mi a helyzet a sebességváltóval? Azzal nem nyerhetsz versenyeket, csak elveszíthetsz néhányat a hibája miatt.”
Briatore az Alpine jelenlegi állapotát a Renault 2002-es helyzetéhez hasonlította, közvetlenül azelőtt, hogy a csapat 2005-ben és 2006-ban kétszeres világbajnokká vált. De hisz abban, hogy az Alpine most sokkal erősebb helyzetben van:
„A 2002-es állapotunk volt ilyen, de jobb helyzetben vagyunk az Alpine-nal, mint akkor a Renault-val. A csapat 2002-ben totálisan szét volt esve, mindenki vitatkozott mindenkivel.”
Egy egyértelmű ütemtervvel és célokkal a kezében az Alpine vezetése nagy tétben fogad arra, hogy a középmezőnyből bajnoki esélyessé tudnak válni. A 2026-os szabályváltozások és a hosszú távú nyereségre való újbóli összpontosítás potenciális kiindulópontot jelent a sikerhez, de hogy a terv meghozza-e a gyümölcsét, még nem tudni.