Az F1 csapatfőnökeit is kihallgatták a trösztellenes vizsgálatban

Tajthi AndreaTajthi Andrea2024. 10. 31.
Andrea Stella, Christian Horner, Frederic Vasseur, Red Bull, F1
Fotó: Lars Baron/Getty Images/Red Bull Content Pool

Többen panaszt tettek már az Európai Bizottságnál a Forma-1, illetve annak tulajdonosa, a Liberty Media ellen, azt feltételezve, hogy versenyjogot sért a működésük. Ezen kívül amerikai hatóságok is vizsgálódnak, amiért elutasításra került az Andretti csapat nevezési igénye.

Az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma jelenleg vizsgálja a lehetséges tröszttel kapcsolatos aggályokat.

Az F1-es nemrégiben tett látogatása az Egyesült Államokban ideális lehetőséget biztosított a nyomozók számára, hogy az ügy egyes elemeiben elmélyedjenek. A Speedcafe értesülései szerint több csapatfőnököt is megkerestek a nyomozással kapcsolatban.

A Liberty Media vezérigazgatója, Greg Maffei egy augusztusi befektetői telefonbeszélgetés során elmondta: „Teljes mértékben együtt kívánunk működni ezzel a vizsgálattal, beleértve minden ezzel kapcsolatos információkérést”.

Különböző kormányzati személyek és szervek küldtek május elején a Liberty Mediának, Greg Maffeinek és az F1 főnökének, Stefano Domenicalinak, melyek célja az volt, hogy további információkat szerezzenek annak megértéséhez, hogy a Sherman-törvény esetleges meg lett-e sértve.

A Sherman-törvény kimondja, hogy bármilyen tevékenység, amely korlátozza a kereskedelmet vagy a versenyt, jogellenesnek számít. 

Végül hét amerikai szenátor kérte fel Jonathan Kantert, az igazságügyi miniszterhelyettest és Lina Khant, a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság elnökét, hogy indítsanak vizsgálatot az ügyben.

Az F1 az Andretti ajánlatának elutasításával nyitva hagyta az ajtót a program későbbi újraértékelése előtt, és azt sugallta, hogy kedvezőbb elbírálásban részesülne, ha első körben egy OEM-gyártóval lépne be.

Az OEM (Original Equipment Manufacturer) gyártó olyan vállalat, amely termékeket vagy alkatrészeket gyárt, amelyeket más cégek a saját nevük alatt értékesítenek.

Ettől függetlenül az Egyesült Államok kongresszusában az volt a vélemény, hogy az F1 az Andretti pályázatának elutasításával megtagadta a General Motors-tól (Cadillac márkáján keresztül) a lehetőséget, hogy versenyezzen egy olyan globális piacon, ahol már számos közvetlen vagy potenciális riválisa van.

A Ferrari, a Mercedes, és jelenleg a Renault is gyári csapatként szerepel Forma-1-ben, míg a Honda is képviselteti magát, mint erőforrásgyártó.  2026-tól ráadásul érkezik az Audi, és átveszi a Sauber csapatot.

Az ügy másik aspektusa a rivális csapatok nyilvános állásfoglalása. Többen negatívan nyilatkoztak arról, hogy egy 11. csapat milyen hatással lenne a bajnokságra, pontosabban a saját működésükre, tekintettel az esetlegesen csökkenő pénzdíjbevételre.

A Groupe Renault vezérigazgatója, Luca de Meo nemrégiben „zárt klubként” jellemezte az F1-et, és megjegyezte, hogy az exkluzivitás a csapatok értékét növelő tényező.

Az F1 ugyanakkor igyekezett hangsúlyozni, hogy a csapatoknak nem volt beleszólásuk a döntéshozatali folyamatba, és az Andretti nevezését kizárólag az érdemei alapján fogják értékelni.

Meg nem erősített információk szerint volt egy WhatsApp-csoport, ahol a paddock több vezető személyisége, köztük a kereskedelmi jogtulajdonos egyik tagja is megvitatta a témát. Amennyiben bizonyíték van ilyen beszélgetésekre, az a Sherman-törvény lehetséges megsértésére utalhat.

Mindeközben, annak ellenére, hogy a nevezését elutasították, az Andretti folytatta a csapat építését, mintha lenne helye a 2026-os rajtrácson. Jelenleg több mint 250 alkalmazottal büszkélkedhet, köztük az F1 korábbi technikai gurujával, Pat Symondsszal.