Bahrein teljes felügyelete alá kerül a McLaren?

Tajthi AndreaTajthi Andrea2023. 12. 21.
Lando Norris, McLaren
Fotó: McLaren

A bahreini szuverén vagyonalap teljes tulajdonrészt szerez a McLaren Groupban, a globális ipari óriással való partnerség biztosítására irányuló hosszú távú tervek részeként.

A Sky News értesülései szerint a Mumtalakat, az Öböl-menti állam befektetési alapja a McLaren fennmaradó kisebbségi részvényeseivel való megállapodás küszöbén áll, hogy részvényeiket warrant-szerű eszközökké alakítsák át.

Az új szerződések gazdasági jogokat biztosítanának egy jövőbeli „likviditási esemény”, például a McLaren tőzsdei bevezetése esetén, de nem minősülnének részvényeknek.

Egy banki forrás szerint a megállapodás bejelentésére várhatóan még ezen a héten sor kerülhet.

A megállapodás értelmében a McLaren részvényeinek nagyjából 20%-át alakítanák át az új szerződésekre, és a bahreini állam maradna a Forma-1-es csapattulajdonos csoport egyetlen részvényese.

A McLaren Racingnek, a közvetlenül az F1-es és egyéb versenyüzletágaknak otthont adó részlegnek vannak saját külső részvényesei, miután a világjárvány idején tőkebevonás céljából kötöttek egy megállapodást.

A majd most aláírásra kerülő megállapodás egy bennfentes szerint azt hangsúlyozza, hogy Mumtalakat továbbra is bízik a McLaren irányításában, és továbbra is vezető szerepet tölt be.

A wokingi székhelyű vállalat bonyolult tőkeszerkezete az elmúlt években visszatartotta a globális autóipari csoportokat attól, hogy hosszú távú partnerséget alakítsanak ki vele.

A struktúra egyszerűsítése valószínűleg megnyitja az utat az elkövetkező években egy autóipari eredeti gyártóval (OEM) való technológiai partnerség előtt, mivel a McLaren hibrid és elektromos járművekkel foglalkozó vállalattá alakul át.

A bankárok évek óta emlegetik a McLaren tőzsdei bevezetésének lehetőségét, de mivel a McLarennek többször is szüksége volt arra, hogy magánrészvényeseihez forduljon finanszírozásért, és mivel az ellátási lánc kihívásai hátráltatták a vállalat talpra állását, a tőzsdei bevezetés valószínűleg még évekig várat magára.

Az év elején a Mumtalakat megszerezte a szaúd-arábiai állami vagyonalap és az Ares Management, egy jelentős amerikai székhelyű pénzügyi befektető McLaren-részvényeit.

A közelmúltban a bahreini székhelyű alap a hírek szerint további 80 millió fontot injektált a vállalatba, amely az Artura szuperautót gyártja. A McLarent az Artura leszállításának késedelmei sújtották, amely – bár pozitív kritikákat kapott – egy sor műszaki fejlesztést igényelt.

A McLaren nem kívánt nyilatkozni a témában.