Forma–1-es csapatok, amelyek örökre eltűntek a rajtrácsról

Motorsport OnlineMotorsport Online2026. 06. 22.
Nick Heidfeld, BMW Sauber, 2007
Fotó: BMW AG

A Forma–1 világa nemcsak a száguldásról és a technológiai zsenialitásról szól, hanem a kíméletlen üzleti valóságról is. Sőt, inkább az utóbbiról. A 2000-es évek óta a mezőny radikális átalakuláson ment keresztül: megannyi istálló tűnt el az évek során – noha érkeztek is újak.

Bár a nevük már nem szerepel a rajtlistán, azért sok rajongóban nyomot hagytak.
Íme a 2000 óta megszűnt vagy átalakult legkedveltebb F1-es csapatok.

Jordan Grand Prix (1991–2005) – Ahol a rock ‘n’ roll találkozott a száguldó cirkusszal

Eddie Jordan csapata a szimpátiaskála abszolút csúcsán helyezkedett el. A sárga, darazsat, kígyót és cápát mintázó festéseikkel, valamint a paddock leglazább hangulatával a Jordan a közönség kedvence volt. Olyan legendák kezdték itt a karrierjüket, mint Michael Schumacher és Ralf Schumacher, vagy Rubens Barrichello, de náluk nyerte meg Damon Hill is a csapat történelmi első győzelmét az 1998-as Belga Nagydíjon.

A független (magán) csapatok sorsa a 2000-es évek közepére megpecsételődött a növekvő költségek miatt. Eddie Jordan 2005-ben eladta az istállót. A csapat elképesztő átalakulásokon ment keresztül: volt Midland, Spyker, Force India, Racing Point, jelenleg pedig Aston Martin F1 Team néven fut.

Minardi (1985–2005) – A legszerethetőbb sereghajtó

A faenzai kiscsapat, a Minardi a Forma–1 történetének örök Dávidja volt a Góliátok ellen. Szinte sosem volt pénzük, a rajtrács végén tanyáztak, mégis mindenki imádta őket. A Minardi igazi tehetségkutatóként funkcionált: itt debütált például Fernando Alonso (2001) és Mark Webber (2002) is. Ha pontot szereztek, az felért egy világbajnoki címmel.

2005 végén Paul Stoddart akkori tulajdonos azonban már nem tudta finanszírozni a túlélést. A Red Bull vásárolta meg őket, hogy fiókcsapatot hozzon létre. Belőlük lett a Scuderia Toro Rosso, később az AlphaTauri, amely ma Racing Bulls néven ismert.

Brawn GP (2009) – Az egyéves csoda, amely történelmet írt

A Brawn GP esete teljesen egyedülálló. 2008 végén a Honda bejelentette, hogy azonnal kivonul az F1-ből. A zseniális mérnök, Ross Brawn jelképes egy fontért megvásárolta a „maradékot”, belepakolt egy Mercedes-motort az autóba, és a legendás dupla diffúzoros trükkel sokkolta a világot. Jenson Button és Rubens Barrichello fehér-neon sárga autója dominálta a szezont, és bezsebelték a konstruktőri és az egyéni világbajnoki címet is.

Ebben az esetben nem csőd, hanem a tökéletes üzlet vetett véget a névnek. Sikerük hatására a csapat értéke a csillagos égig ugrott. A Mercedes 2010-re felvásárolta őket, és ebből a struktúrából épült ki a ma is ismert Mercedes csapat.

BMW Sauber (2006–2009) – A gyári álom, amit kettétört a válság

Peter Sauber svájci magáncsapata 2005-ben kapott hatalmas lehetőséget, amikor a BMW felvásárolta őket, hogy gyári istállót hozzon létre. A kék-fehér autók rendkívül népszerűek és gyorsak voltak, egy darabig a világbajnoki címért is harcban álltak.

A 2008-as globális gazdasági világválság azonban térdre kényszerítette az autógyárakat. A BMW 2009 végén távozott a sportágból, Peter Sauber pedig visszavásárolta saját csapatát, megmentve a gyárat. Később Alfa Romeo néven is futottak, majd Stake/Kick Sauber néven szerepeltek, mostanra pedig teljesen megszűnt a Sauber, mivel az idei szezontól már az Audi fokozatosan átveszi az irányítást.

Super Aguri (2006–2008) – A japánok harca

A korábbi F1-es pilóta, Aguri Suzuki által alapított csapat tulajdonképpen a Honda háttértámogatásával jött létre, kifejezetten azért, hogy a hazai kedvenc, Takuma Satónak legyen ülése. A mezőny hátsó felébe szánt, régebbi kasznikat használó gárda hatalmas szíve miatt vált népszerűvé.

A szponzori pénzek elmaradása és a pénzügyi instabilitás miatt a csapat a 2008-as szezon közepén, kénytelen volt végleg lehúzni a rolót.

Persze voltak mások is, akik 2000 óta eltűntek, vagy átalakultak: Jaguar (ami ma a Red Bull), Benetton, Prost, Arrows, BAR Honda, Toyota, Virgin/Marussia, Caterham…

Bár nosztalgiával gondolunk vissza ezekre a márkákra, a modern Forma–1-es rajtrácsot nézve szinte mindegyikük DNS-e jelen van még. A Jordan gyára ma az Aston Martinnak ad otthont, a Minardi infrastruktúrája neveli a Red Bull tehetségeit, a Brawn GP-ből pedig az F1 történetének egyik legsikeresebb csapata lett. 

Neked melyik egykori csapat hiányzik a legjobban?

Neked melyik egykori F1-es csapat hiányzik a legjobban?
339 Szavazat · 339 szavazat