Húszmillió euró fosztotta meg az F1-es álmától a brit pilótát

Hegedűs Dávid2026. 04. 28.
Sam Bird
Fotó: Simon Galloway/LAT Images for Formula E

A Forma-1 és az autosport sokszor kegyetlen, főleg amikor valaki egy biztosnak tűnő ülést veszít el, pusztán a pénz miatt. Márpedig ez többször is előfordult. Egy ilyen történetet mesélt el Sam Bird.

A most 39 éves brit versenyző sikeres formula autós karriert tudhat magáénak, fiatalon szépen vette a lépcsőfokokat, 2013-ban pedig második lett a Formula 2 elődjében, a GP2-ben, az azt megelőző években a Mercedes kötelékébe tartozott, 2012-ben ő volt az F1-es csapat hivatalos tesztpilótája.

2013 végén távozott a német gárdától, mivel tisztában volt vele, hogy tőlük nem kap F1-es ülést, így elkezdett tárgyalni a Caterham csapatával egy 2014-es ülés kapcsán.

Nagyon optimista volt a helyzetét illetően, a szerződés aláírása előtt jártak a brit csapattal, már a csapat szimulátorában is tesztelt, amikor a semmiből közölték vele, hogy többé nincs szüksége rájuk.

Az ok pedig annyi volt, hogy az utolsó pillanatban befutott egy 20 milliós ajánlat Marcus Ericssontól, így végül a svéd pilóta kapta meg a csapat ülését a 2014-es idényre.

„Második lettem a GP2-ben egy teljesen új csapattal. Hat futamot nyertem, de a Mercedes-szel mégsem volt realitása a bemutatkozásomnak. A Mercedesnek akkoriban nem igen volt junior programja, én még Ross Brawn embere voltam, nem Toto Wolffé. Ezután beszéltem a Caterhammel, szimulátoroztam is náluk. Nagyon jól nézett ki a helyzet 2014-es F1-es ülésemet illetően.” – emlékezett vissza Bird.

„Még nem volt aláírt szerződésem, de már szimulátorban teszteltem náluk. Egyetlen ilyen alkalom volt, akkor kirángattam a szimulátorból és közölték velem, hogy a szolgálataimra nincs többé szükségük, egy Marcus Ericsson nevű srác miatt, aki hozott magával húsz millió eurót. Akkor jöttem rá, hogy mivel nem tudok magammal pénzt hozni, a Forma-1 sosem fog összejönni nekem. Elkezdtem alternatív szériák után nézni, mert számomra az F1 akkor véget is ért.” – tette hozzá.

A sors végül kompenzálta valamelyest, hiszen 2014-re a Formula E-be igazolt, ahol az egészen most futó szezonig állandó résztvevője volt. Több futamot is nyert, 2018-ban pedig bajnoki harmadik helyezett volt. Emellett a hosszútávő versenyzésben is meghatározó versenyző lett. 2015-ben az LMP2-ben harmadik lett a Le Mans-i 24 órás versenyen és abban az évben a kategória világbajnoki címét is megszerezte a WEC-ben.