Kezdődnek az F1-es költségplafon-botrányok: kiderült, ki hibázott először

Tajthi AndreaTajthi Andrea2025. 10. 25.
Fernando Alonso, 2025, Mexikó, Aston Martin F1 Team
Fotó: Rudy Carezzevoli/Getty Images/Aston Martin F1 Team

Az F1-es paddockban egyre hangosabbak a pletykák, hogy több csapat is megsérthette a 2024-es szezonra vonatkozó költségplafon-szabályokat. Bár hivatalos megerősítés egyelőre nincs, sokan találgatják, vajon melyik élcsapat lehet érintett.

A költségplafont a FIA 2019-ben jelentette be, 2021-től alkalmazzák. A cél az volt, hogy kiegyenlítettebbé váljon a mezőny, miután a leggazdagabb csapatok jelentős előnyben voltak. A plafon 2024-re körülbelül 165 millió dollár, bár a marketingköltségek, pilóták fizetése és a három legjobban kereső alkalmazott bére továbbra sem esik bele.

A szabályszegések három típusba sorolhatók:
  • Eljárási hiba: például késve vagy hibásan leadott pénzügyi beszámolók.
  • Kisebb túlköltés (5% alatt): súlyos büntetéseket eredményezhet, például pénzbírság, pontlevonás, tesztkorlátozás.
  • Jelentős túlköltés (5% felett): akár a világbajnokságból való kizárással is járhat .

Korábban a Williams és az Aston Martin esetében történt eljárási hiba, míg a Red Bull 2021-ben túllépte a limitet. Emiatt 7 millió dolláros bírságot kaptak és 10%-kal csökkentették szélcsatorna-használatukat.

A 2024-es gyanús esetek közül az Aston Martin újra eljárási hibába keveredett, míg a pletykák szerint egy topcsapat komolyabb szabálysértést követhetett el. Ferrari és Red Bull állítólag már tisztázta magát, így a figyelem a Mercedesre és McLarenre terelődött. Az FIA megerősítésére azonban még várni kell.

Az Aston Martin el is ismerte, hogy megsértette a költségkorlátozási szabályokat. Bár a silverstone-i csapat nem lépte túl a FIA szabályzatában meghatározott költségkeretet, a 2024-es szezonra vonatkozó dokumentumok és nyilvántartások benyújtásakor hiányzott egy aláírás.

Bár az aláírás hiánya nem a csapat felelősségi körébe tartozott, és a csapat proaktív hozzáállással tájékoztatta a szabályozó testületet, és a hiányzó aláírás pótlása után azonnal újból benyújtotta a dokumentumokat, az eljárási szabályok megsértése mégis megtörtént.

Az eset jellegére való tekintettel azonban a szabályszegésért kiszabott pénzügyi büntetésen túlmenő szankciót nem szabnak ki.

Mivel az FIA még nem hozta nyilvánosságra a 2024-es szezon költségkorlátozásának felülvizsgálatával kapcsolatos megállapításait, a szövetség hivatalos bejelentése az Aston Martin helyzetéről még várat magára.

Az FIA szóvivője a GPblognak elmondta, hogy hamarosan közzéteszik a 10 csapat által benyújtott, a 2024-es szezon költségplafonjáról szóló átfogó jelentést, és hogy a szövetségnek semmilyen körülmények között nincs joga megvitatni a folyamatban lévő eljárás állását.