Lawson próbálja elfeledni, hogy valaha is a Red Bull anyacsapatánál is járt

Liam Lawson szerint a Red Bull torz képet festett arról, mi állt a tavalyi korai távozásának hátterében, ezért most magában úgy tesz, mintha „soha nem is járt volna ott”.
Lawson 2025-ben Sergio Pérez helyére lépett, de mindössze két futam után visszakerült a juniorcsapatba, a Racing Bullsba, Yuki Tsunoda pedig felkerült az anyacsapatba. A Red Bull akkor utalt rá, hogy a döntést azért hozták meg, hogy enyhítsék a Lawsonra nehezedő nyomást, miután Max Verstappen mellett riasztóan gyenge formát mutatott, de Lawson elutasítja ezt a jellemzést a High Performance Podcastnak:
„Az egész ügyet úgy állították be, mintha mentálisan küszködnék, meg ilyenek, és mintha azért tennék ezt, hogy megvédjenek. Ez őszintén szólva nem is állhatna távolabb attól, mint ami a valóságban volt.”
Az ausztrál bonyolult szezonnyitó után Lawsonnak még nehezebb hétvégéje volt Kínában – egy olyan helyszínen, ahol korábban még soha nem versenyzett. Elmondta, hogy a sanghaji futamon a Red Bull egy radikális autóbeállításra ösztönözte, mivel meg akarták érteni az autót, amely az év ezen szakaszában nem volt elég gyors – ennek Verstappen is hangot adott akkoriban, ezért így folytatta:
„Arról egyeztettünk, hogy alapvetően valami elég merész dolgot próbáljunk ki az autón, hogy kényelmesebb legyen nekem, de azért is, mert akkoriban egyikünk sem volt elégedett az autóval. Max se volt elégedett. Mindenki úgy volt vele: „Ez nem működik, és itt valami elég radikálisat kell kipróbálnunk.” Így szombat este mindannyian összeültünk, és eldöntöttük, hogy bevállalom, mert az ötlet az volt, hogy „próbáljunk ki valami elég őrültet, de ez talán segíthet Liamnek és a csapatnak abban, hogy megtalálják a továbbhaladás irányát, és így az autó vezetése kicsit könnyebbé váljon. Úgy határoztunk végül, hogy: „Oké, induljunk a boxutcából, és gyakorlatilag gyökeresen alakítsuk át az autót.” Akkora változtatást hajtottunk végre, amit versenyhétvégén soha nem tennél meg – ez tízszerese volt egy szokásos módosításnak.
Megpróbáltuk ugyanazt az egyensúlyt kihozni az autóból, csak egy teljesen másképp. Egy könnyebben vezethető, stabilabb autót akartunk. De ez egy vakvágány volt, és még ha be is vált volna, az esélye annak, hogy egy versenyen működjön, nagyon alacsony volt. Mindezt tudtam, de ezt javasolták nekem: „Ez segíteni fog neked a jövőben, nekünk meg egy kicsit több iránymutatást ad. Kipróbáljuk ezt. Úgyis az utolsó helyről indulsz a futamon, tehát mindegy. Próbáljunk ki valamit, ami segíteni fog neked.”
A radikális változtatások nem javítottak Lawson versenyképességén, és a következő heti verseny, a Japán Nagydíj előtt megerősítették a lefokozását. Tsunoda is nehezen tudta tartani a lépést Verstappennel, miután Lawson helyére ült. Lawson eközben visszanyerte az önbizalmát, mióta visszatért a Racing Bullshoz, és remek formában teljesített. Arról, hogy hogyan sikerült neki mindez, így nyilatkozott:
„Megpróbáltam hogy ne befolyásoljon az eset amennyire csak lehetett… Sőt, úgy tettem, mintha meg sem történt volna! Két versenyt töltöttem ott, és az egész annyira őrülten alakult, hogy őszintén szólva úgy gondoltam: úgy fogok tenni, mintha sosem jártam volna ott.”
Lawson nyilatkozatából úgy tűnt, hogy bírálja a Red Bull korábbi működési modelljét – a korábbi csapatfőnök, Christian Horner, és a tanácsadó, Helmut Marko, akik oly sokáig közösen felügyelték a pilótákkal kapcsolatos döntéseket, mindketten az év későbbi szakaszában, különböző időpontokban távoztak a csapattól. Lawson külön dicséri viszont Verstappenről, aki szerinte végig támogatta őt az egész kalandja alatt:
„Oly magas szintű pozícióban van, olyan elismert helyzetben, és annyira sok sikert ért el, hogy nagyon könnyű lenne neki nem így viselkednie. Amikor a Red Bullhoz kerültem, a teljes idő alatt igen támogató volt. Nem fogok túl sokat belemenni a részletekbe, de sokat segített.”
A két Red Bull-versenyen nyújtott saját teljesítményéről Lawson már csak ennyit mondott:
„Hadd tegyem hozzá: mindig lehet jobban teljesíteni. Szóval ha visszatekintek arra a két versenyre – és akkoriban is ezt tettem –, akkor bizonyos szempontból jobban is teljesíthettem volna. De úgy volt, ahogyan csináltuk, tényleg tesztelés nélkül. A szezon előtt fél napot teszteltem, és még akkor is a bahreini tesztelésünk is eléggé korlátozott volt. Voltak gondjaink, és egyszerűen nagyon felkészületlenül érkeztem az első versenyhétvégére. Csak azt mondogattam magamnak, hogy majd megoldom, minden oké lesz.”
Lawson az idei hét futamból eddig ötön szerzett pontokat, a Racing Bulls 41 pontjából 28 az övé.








