Marko szerint Max lenne a világbajnok, ha Hornert előbb rakják ki, és bevallotta, hogy zajlott köztük a hatalmi harc

Vámosi PéterVámosi Péter2025. 12. 14.
Christian Horner, Max Verstappen, Dr. Helmut Marko
Fotó: Mark Thompson/Getty Images/Red Bull Content Pool

Helmut Marko a De Limburgernek adott interjújában cáfolta, hogy azért távozik a Red Bull Racingtől, mert Max Verstappen nem szerezte meg ötödik világbajnoki címét.

A vezető tanácsadó kitért a korábbi csapatfőnök, Christian Horner idén történt elbocsátására is. A Red Bull a múlt héten jelentette be a 82 éves szakember távozását. Az osztrák 2005 óta volt a versenycsapat vezető tanácsadója. Fontos szerepet játszott Verstappen F1-be történt igazolásában is. A sajtóközleményben a Red Bull utalt rá, hogy Verstappen ötödik világbajnoki címének elszalasztása volt Marko távozásának egyik fő oka. A tanácsadó egy nyilatkozatában erről ennyit mondott, hogy valami teljesen másról van szó:

„Megérintett a világbajnoki cím elszalasztása?! Nem akarok túl sokat elmondani, de azt a sajtóközleményt, ami tele van nonszensszel, nem olvastam el. Mondjuk úgy, hogy rövid idő alatt sok minden megváltozott az istállónál. Azt hiszed, hogy jól ismered az embereket, de a végén kiderül, hogy ez nem így van.”

Markonak Verstappen újabb világbajnoki címe sem változtatott volna a döntésén. Elismeri, hogy az volt az „csúcs álma”, hogy ötöt nyerjen zsinórban a „legjobb pilótával, akit valaha volt nálunk, de nem így alakult.”

Az osztrák visszatekintett Horner viharos távozására is. A volt csapatfőnököt júliusban, húsz év után eltávolították a gyenge eredmények miatt. Marko szerint a Red Bull-alapító Dietrich Mateschitz 2022 októberében bekövetkezett halála után több hatalmat akart magához ragadni a brit:

„Amikor Didi meghalt, Horner messzire elment, hogy Chalerm Yoovidhya támogatásával átvegye az irányítást. Ausztria üdvéért mindent megtettem, hogy ezt megakadályozzam.”

Horner távozása Markonak azonban nem jelentett győzelmet:

„Tennünk kellett valamit, mert a pályán elmaradt a teljesítmény. Ha ezt korábban megtettük volna, akkor idén hamarabb felzárkóztunk volna, és Max világbajnok lett volna. Erről teljesen meg vagyok győződve.”

Marko szerint Horner az elmúlt években „piszkos játékokat” űzött:

„Egyre sűrűbben tudtuk bizonyítani, hogy Horner mindenféléről hazudott. Amikor Chalerm is rájött erre, akkor gondolta meg magát.”