Meglesték a Red Bullt, miközben az FIA-nak magyarázták kétes megoldásukat

Tajthi AndreaTajthi Andrea2024. 10. 19.
Max Verstappen, Red Bull Racing
Fotó: Mark Thompson/Getty Images / Red Bull Content Pool

Az egyik vezető szerelő megpróbálta megakadályozni, hogy a Sky Sports kamerái bekukkantsanak a Red Bull garázsába, miközben az FIA épp ellenőrzést végzett náluk.

Az eset az RB20-as versenyautó hasmagasság-szabályozója körüli viták közepette történt. A Red Bull már beleegyezett, hogy változtatásokat eszközöl az autóján.

A módosításokat azonban csak egy meghatározott időablakban lehet elvégezni, csak az edzés és a kvalifikáció között változtathatják meg az első szárny szögét, ami azt jelenti, hogy a Red Bullnak szombatra és vasárnapra is meg kell találnia a megfelelő beállítást. A gyanú szerint azonban a csapat megoldotta, hogy menet közben is lehessen ezt módosítani.

A Red Bull ragaszkodik ahhoz, hogy az eszköz nem hozzáférhető, amikor az autó teljesen össze van szerelve.

Ted Kravitz azonban a paddockban sétálva, forgó kamerával közlekedve kiszúrta, amikor az FIA két képviselője épp ellenőrzést végzett a Red Bullnál, nem sokkal a pénteki szabadedzés után.

A Red Bull szerelőjét, Ole Schackot látták, amint azt mutatta a FIA képviselőinek, hogy hogyan működik a vitatott eszköz.

„Elképesztő, hogy mit lát az ember, ha egy kicsit a boxutcában marad” – mondta Kravitz. „Ő itt a Red Bull első számú szerelője, Ole Schack, aki két FIA-ellenőrnek mutatja be, hogy pontosan hogyan is működik.”

„Soha nem gondoltam volna, hogy tényleg ennyire nyitottak lesznek. Ez lenyűgöző. Egész nap tudnám ezt nézni.”

De a móka nem tartott sokáig.

„Azt hiszem, a Red Bull egyik vezető szerelője csak azért jött be, hogy blokkolja a kameráinkat. Még mindig nem tudom elhinni, hogy tényleg azt nézzük, ahogy ezt bemutatják.”

A McLaren volt a leghangosabb a Red Bull megoldása ellen.

„Nos, miért terveznéd úgy, hogy az autóban legyen, amikor [a] másik kilenc csapatnál úgy tervezték, hogy az autón kívül legyen?” – nyilatkozta Zak Brown, a McLaren vezérigazgatója.

Ezzel arra akar kilyukadni, hogy szerinte csak akkor van értelme ezt az állítási módot az autón belülre építeni, ha azt menet közben akarják használni.

„És ezért a szabályok… azok… tudod, a találékonyság része a Forma-1-nek, és vannak fekete-fehér szabályok.”

„Nem nyúlhatsz a versenyautódhoz, kivéve olyan dolgokat (érintve), mint a versenyzők komfortérzete… Nagyon gondosan megválasztották a szavakat, mondván ‘amikor az autó teljesen össze van szerelve’, de a Parc Fermében és amikor a pilótakomforton dolgozol, akkor nem szabad teljesen összeszerelni az autót.”

Hozzátette: „Ami szintén nem egészen állja meg a helyét, az az a megjegyzés, hogy nem lehet módosítani. Akkor miért érzi úgy az FIA, hogy ezt hivatalosan is meg kell erősíteni? Ha a Parc Fermé után vagy alatt nem lehet hozzáférni, akkor miért igényel intézkedést? Szóval nagyon örülök, hogy látom, hogy az FIA rajta van a dolgon. Szerintem nagyon alapos vizsgálatra van szükség.”