Megszületett a döntés Lando Norris austini büntetésének felülvizsgálatáról!

Tajthi AndreaTajthi Andrea2024. 10. 26.
Lando Norris (McLaren), Max Verstappen (Red Bull), Austin, 2024
Fotó: Mark Thompson/Getty Images / Red Bull Content Pool

A McLaren csapat fellebbezést nyújtott be az FIA felé, hogy vizsgálják felül Lando Norris büntetését, amelyet az austini Forma-1-es versenyhétvégén kapott.

A csapat úgy vélte, hogy a versenybírák hibás döntést hoztak, amikor megbüntették Norrist, és állították, hogy új, releváns bizonyítékot tudnak bemutatni, amely akkor még nem állt rendelkezésükre.

A McLaren érvelése szerint Norris a verseny késői szakaszában már megelőzte Max Verstappent a 12-es kanyarban, így nem támadóként, hanem védekezőként kellett volna figyelembe venni őt, amikor mindketten lesodródtak a pályáról, és Norris a bukótérben tartotta meg a pozícióját. A csapat szerint a „Dokumentum 69” tévesen állította, hogy Norris nem volt egy vonalban Verstappennel a kanyar csúcspontjánál, és úgy vélték, hogy ezt egyértelmű bizonyítékokkal tudják cáfolni.

A fellebbezést azonban az austini versenybírák pénteken elutasították.

Úgy találták, hogy a „Dokumentum 69”-ben szereplő állítólagos hiba önmagában nem minősülhet „új elemnek”, ami a felülvizsgálati kérelem elfogadásának feltétele lett volna. A bírák kifejtették, hogy egy tévedés megállapítása nem tekinthető új bizonyítéknak; a felülvizsgálathoz való jog csak ténylegesen új bizonyítékot vehet figyelembe, nem pedig azt, hogy előző döntés pontatlan.

A döntést követően a McLaren nyilatkozatot adott ki, amelyben elismerte a bírák határozatát, de nem értett egyet az értelmezéssel. A csapat hangsúlyozta, hogy a jövőben együtt kívánnak működni az FIA-val, hogy világosabb legyen, miként lehet konstruktív módon megkérdőjelezni a verseny közbeni döntéseket, amelyek szerintük néha helytelen versenyeredményekhez vezethetnek.