Mely zászlókat látjuk a legkevésbé a Forma-1-ben?

Silló BarnabásSilló Barnabás2026. 02. 12.
Piros zászló, Yuki Tsunoda
Fotó: Mark Thompson / Getty Images / Red Bull Content Pool

A Forma-1 velejárója, hogy minden hétvégén előkerülnek a zászlós jelzések, amivel figyelmeztetik a pilótákat. A pályákon kilenc különböző zászlót lengethetnek, és néhányat sokkal gyakrabban használnak, mint másokat.

A legismertebb természetesen a kockás zászló, amivel a futamot, az időmérőt, vagy a szabadedzést intik le. Minden verseny elején a zöld zászló jelenik meg, azt jelezve, hogy a pálya szabad és a verseny elkezdődhet. Kék zászlót is rendszeresen láthatunk a közvetítésekben, amikor egy lassabb autó jelzést kap, hogy engedje el a mögötte érkező gyorsabb társát. Az egyik legismertebb sárga zászló az, amely akkor kerül elő, amikor veszély található a pályán. Ez a jelzés önmagában csak azt jelenti, hogy a pilóták figyeljenek oda, lassítsanak lejjebb, mert nem tudhatják mi vár rájuk. A sárga zászlót tovább lehet fokozni virtuális és rendes biztonsági autóra, esetleg piros zászlóra. A piros jelzés akkor jelenik meg, amikor halaszthatatlanul fontos közbeavatkozást kell végezni a pályán, ami miatt az autóknak a boxba kell hajtani.

Azonban ez csak a töredéke azoknak, amely megjelenhetnek egy versenyhétvégén. Most azokat a lobgókat mutatjuk be, amelyeket nagyon ritkán, szinte soha nem látunk.

Piros és citromsárga csíkos zászló

Ezt a feltűnő zászlót abban az esetben vehetjük észre, amikor hirtelen változott a pálya kondíciója, és erre figyelmeztetni kell a pilótákat. Általában ezt akkor mutatják, amikor valamilyen nedvesség került a pálya aszfaltjára, legyen az olaj, víz, vagy akár kavics.

Fekete/narancs zászló

Ezt a zászlót húsgolyóként szokták emlegetni. Azonban nem bármilyen kajára gondolnak a pályabírók amikor lobogtatják, hanem ekkor valamelyik versenyzőnek olyan műszaki problémája van az autójával, amely hatással lehet a pályán lévő többi versenyzőre. Ilyen esetek lehetnek például szivárgás vagy leválásra készülő alkatrész. Ebben az esetben a versenyző(k)nek a boxba kell hajtani javításra. Amennyiben nem vesz tudomást, akkor a kizárás sorsára is juthat.

Fekete zászló

Ugyan a kizárás az minden évben elő szokott fordulni, de azok általában egy verseny utáni vizsgálat következményeképp. Viszont létezik egy olyan is, amikor a futam során intenek ki valakit a pályáról fekete zászlóval. Ha valaki ilyen sorsra jut, akkor valami nagyon nagy csúnyaságot követhetett el. Ez lehet tömegbaleset okozása, korábbról kiderült szabálytalanság, de akár külső segítséget igénybevételű akció után is kaphat kiintést. A Forma-1 története során mindössze tizenhatszor lebegtették eme lobogót, legutóbb a 2024-es Brazil Nagydíjon Nico Hülkenbergnek, akit kicsúszása után a pályabírók toltak vissza a versenybe, amit nem szabad.