Micsoda? Légkondicionáló a Forma-1-es autókba? Ez a terv!

Tajthi AndreaTajthi Andrea2024. 07. 20.
Sergio Pérez, F1, Forma-1
Fotó: Mark Thompson/Getty Images / Red Bull Content Pool

A légkondicionáló rendszerek egyszerűsített változatának F1-es autóban való alkalmazását tesztelik, számolt be róla az Autosport.com.

Bár az F1-es versenyzők megszokták, hogy a versenyautóban forróság van, és az sem újdonság, hogy egyes versenyhelyszíneken, mint például a Hungaroringen rendszerint nagyobb a hőség, mint máshol, mind tapasztaljuk, hogy ezek a nyári hőség évről évre fokozódik és egyre fullasztóbb.

Az FIA által az F1-es versenyzők egészségének extrém hőségben történő értékelésének részeként valamiféle klímaberendezés alkalmazásán fáradozik.

Amikor a katari pálya tavaly visszatért az F1-es naptárba, annak október eleji időpontja azt eredményezte, hogy még éjszaka sem csökkent 31°C alá a hőmérséklet. Ez több versenyzőnek is fizikai problémákat okozott az 58 körös versenyen. A Williams versenyzője, Logan Sargeant hőgutával küzdött, az Alpine-os Esteban Ocon a sisakjába hányt, az Aston Martin versenyzője, Lance Stroll pedig egy rövid időre elájult.

Ezt követően az FIA az összes csapattal konzultálva vizsgálatot indított a történtek kivizsgálására.

Jelenleg a Magyar Nagydíjon szerencséjük van a versenyzőknek, hogy a legnagyobb hőhullámot épp magunk mögött hagytuk, és egy árnyalattal talán jobb lesz a helyzet, mint Katarban volt. De nem biztos, hogy ez a következő években is így lesz.

Az Autosport információi szerint a Holland Nagydíjtól kezdve egy kísérleti rendszert szerelnek fel az egyik autóra, hogy teszteljék az FIA által kutatott, a pilótafülkében történő közvetlen léghűtés módszerét.

Úgy tudni, hogy a hagyományos légkondicionálóktól eltérően azonban ez a rendszer több kisebb szerkezet formájában van elhelyezve a pilótafülke és az azt körülvevő karosszéria körül, hogy a hűtött levegőt a versenyzőhöz vezesse.

A zandvoorti kísérletet a következő versenyeken végzett további tesztek követik majd, és ha ezek mind sikeresnek bizonyulnak, az FIA kötelezően be fogja vezetni a rendszert. Alkalmazása azonban csak akkor lesz kötelező, ha az időjárás, a hőség megkívánja.

Az FIA ezen kívül várhatóan arra kényszeríti majd a csapatokat, hogy kánikula esetén olyan orrkúpkialakítást alkalmazzanak, amelyen felső légbeömlő nyílás is található.

Az Autosport úgy tudja, hogy ilyen esetben engedélyezik csapatoknak, hogy egyes pilótafülke-elemeket eltávolítsanak az autóból, hogy azokat lehűtsék az autó használata előtt.