„Ne találjunk ki dolgokat”: A mondat, amivel Carlos Sainz magára haragította a Ferrarit

Tajthi AndreaTajthi Andrea2026. 04. 27.
Carlos Sainz első, 2022-es győzelmekor a dobogón
Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

A Forma–1-ben a gyorsaságon és stratégián túl az is kulcsfontosságú, hogy milyen az összhang a csapat emberei közt, és legfőképpen a versenyző és a csapat között. Miután Sainz 2021 és 2024 között a Ferrari versenyzője volt, azokban az években többször is napvilágra kerültek olyan feszült pillanatok, amelyek rávilágítanak arra, mennyire vékony a határvonal a konstruktív kritika és a csapat egységét gyengítő nyilvános elégedetlenség között.

Antonio Lobato spanyol sportújságíró és műsorvezető szerint Sainz „ne találgassatok” rádiós üzenete a Ferrarinak, az első Forma–1-es győzelme előtt szintúgy nem aratott osztatlan sikert.

Sainz a 2022-es Brit Nagydíjon szerezte meg első győzelmét, a Ferrarinál töltött 10. versenyén. Nem állt azonban végig az élen, és egy biztonsági autós fázist követő újraindítás előtt a Ferrari arra kérte Sainzot, hogy maradjon 10 méterrel Leclerc mögött, így nagyobb védelmet biztosítva a csapattársának Sergio Pérez és Lewis Hamilton ellen.

Sainz rádión így reagált: „Srácok, Hamilton nyomás alatt tart, kérlek, ne kérjetek ilyeneket. Kérlek. Kérlek. Ne találjunk ki dolgokat. Ne találjunk ki dolgokat. Én is nyomás alatt vagyok.”

Lobato szerint ez az üzenet nem tetszett a Ferrarinak.

„Ez egy számomra legendásnak tűnő mondat Carlos részéről, aki megmutatta a karakterét, amit szeretném, ha más alkalmakkor is gyakrabban megmutatna, és amit a Ferrarinál nem fogadtak jól. Valójában ez a mondat elég sokat zavarta őket.”

Az F1-es paddockban régóta nyílt titok, hogy a Ferrari vezetősége nem fogadja kitörő örömmel, ha versenyzőik a rádióban, vagy egyéb módon, de a nyilvánosság előtt kérdőjelezik meg a csapat stratégiai döntéseit vagy technikai felkészültségét. Azonban Sainz, akit intelligens, elemző típusú versenyzőként tartanak számon, gyakran nem rejtette véka alá a véleményét.

Sainz stílusát sokan a maximalizmusával magyarázzák. Amikor a spanyol versenyző a rádióban számon kérte a csapatot – legyen szó akár elhibázott kerékcseréről, rosszul időzített stratégiáról, vagy technikai problémákról –, ő ezt a csapat javát szolgáló, azonnali visszajelzésnek szánta. Ezzel szemben a csapatvezetés, köztük Frédéric Vasseur is, gyakran kényes helyzetbe került a közvetítések során elhangzott éles kritikák miatt.

A csapatvezetés oldaláról nézve az ilyen típusú megnyilvánulások kellemetlenek, alááshatják a bizalmat és nem fest róluk profik képet.