Toto Wolff széke is meginoghat a Mercedesnél

Tajthi AndreaTajthi Andrea2026. 01. 18.
Toto Wolff beszélget
Fotó: Jiri Krenek/ Mercedes-Benz AG

Drasztikus átalakulás előtt állhat a Mercedes Forma-1-es csapata, ahol immár Toto Wolff csapatfőnök jövője sem tűnik érinthetetlennek. Noha az osztrák szakember a hibrid éra legsikeresebb vezetője és a csapat egyharmados tulajdonosa, a 2022 óta tartó elvesztett dominancia és a McLaren, mint ügyfélcsapat felemelkedése lépéskényszerbe hozta az igazgatótanácsot. A pletykák szerint a 2026-os év lehet az utolsó esély Wolff számára, hogy csapatfőnöki székében maradhasson.

Toto Wolff az egyik azon kevés F1-es csapatfőnököknek, akik egyúttal részvényesi státusszal is rendelkeznek az általuk vezetett F1-es csapatban. Mégsem atombiztos a helye a Mercedesnél csapatfőnökként.

A Mercedes 2014-es, az F1 turbó-hibrid korszakának kezdetén elért sikereinek köszönhetően Toto Wolff a sport történelmének egyik legsikeresebb csapatfőnökévé vált.

A német konstruktőr 2014 és 2021 között a 16 elérhető világbajnokságból (egyéni + konstruktőri) mindössze egyet nem nyert meg. A 2022-ben bevezetett ground effect szabályváltozások azok megtépázták a csapat lendületét.

Az F1-es mezőny most egy új éra küszöbén áll: a szabályváltozások az erőforrásokra is erősen vonatkoznak, így mindenki tiszta lappal indul. Az eddigi pletykák szerint pedig a Mercedes előnyösebb helyzetben van riválisainál, és remekül alkalmazták az új motorszabályokat.

Hogy ez valóban így van-e, Wolff számára személyes oldalról is kulcsfontosságú lehet.

Az f1oversteer.com Roberto Chinchero újságíróra hivatkozva arról számolt be, hogy a Mercedes állítólag vezetőségi változást fontolgat abban az esetben, ha 2026-ban is sikertelen maradna a csapat.

A német csapat Lewis Hamilton 2021-es vitatott veresége óta nem versenyzett a bajnoki címért. Rendszeresen résztvevői voltak élmezőnynek, de a győzelemre csak ritka alkalmakkor volt esélyük.

A Mercedes állítólag emellett szeretne megszabadulni világbajnok ügyfélcsapatától, a McLarentől, mert az fenyegetést jelent a gyári csapatra nézve.

Chinchero azzal zárta a témával kapcsolatos megjegyzéseit, hogy „nagyon fontos nevek válhatnak kérdésessé”, ha a Mercedes nem tudja visszaszerezni vezető pozícióját az F1-ben 2026-ban. Ez pedig Wolffot és a kutatás-fejlesztési részlegek több más kulcsfontosságú személyiségét is érintheti.

Az osztrák csapatfőnöknek azonban részvényesi státusza is van a csapatban, noha részvényeinek száma az elmúlt hónapokban csökkent, miután sikeresen eladta részesedésének egy részét. Jelenleg a csapat tulajdonának egyharmadát birtokolja, a Mercedes-Benz Group AG és az INEOS mellett.