Végleg eldőlt, hogy indulhat-e Monzában a Haas!

Vámosi PéterVámosi Péter2024. 08. 24.
Kevin Magnussen, Nico Hülkenberg, haas
Fotó: Simon Galloway/LAT Images/Haas F1 Team

Véget ért a Haas Forma-1-es csapat Olasz Nagydíjon való részvételét fenyegető veszély, miután az istálló kifizette korábbi szponzorának, az Uralkalinak a nekik járó összeget.

A kifizetéssel kapcsolatos jogi vita miatt fennállt az esélye annak, hogy az alakulat a hétvégi Holland Nagydíj után nem vihette volna ki autóit és felszerelését Hollandiából. Úgy tudni azonban, hogy a kifizetés pénteken késő este megtörtént, így a csapat most már szabadon elhagyhatja Zandvoortot a vasárnap esti menetrend szerint.

Az ügy akkor kezdődött, amikor a Haas 2022 elején kirúgta Nikita Mazepint, miután Oroszország ukrajnai inváziója miatt nem lehetett őt tovább alkalmazni. A kiscsapat megtartotta a szponzori támogatást, amelyet a Mazepin édesapjának, Dmitrijnek a tulajdonában lévő Uralkali cég fizetett ki előre.

Egy svájci választott bíróság júniusban azonban úgy döntött, hogy a csapatnak vissza kell fizetnie 9 millió dollárt az Uralkalinak, és a Haasnak nem volt más választása, mint fizetni. Az istállót a nemzetközi szankciós törvények lassították a pénz visszafizetésének folyamatát, bár az Uralkali vitatta ezen állítást. Pénteken Ayao Komatsu csapatfőnök ennyit mondott:

„Megszületett a választottbírósági döntés, amit végül elfogadtunk. Egyáltalán nem vitatjuk azt. Bonyolult folyamat a pénzeszközök átutalása, ezen dolgozunk, de ez tovább tart, mint szeretném. Teljes mértékben arra összpontosítunk, hogy mielőbb átutaljuk.”

A fizetés ösztönzésére az Uralkali csütörtökön rendőröket és helyi végrehajtókat küldött Zandvoortba, és egy kisebb vita után megegyeztek, hogy a Haas versenyezhet a hétvégén. Azonban ha a pénz nem került volna kifizetésre, akkor a csapatot vasárnap este megakadályozhatták volna abban, hogy a kamionjait és felszerelését kivigye Hollandiából, ami veszélyeztetné a monzai részvételüket.