Zak Brown is belenézett a jósgömbjébe, és látja, ki a 2026-os favorit

Vámosi PéterVámosi Péter2026. 02. 07.
Zak Brown
Fotó: Bryn Lennon/Getty Images/McLaren

A McLaren vezérigazgatója, Zak Brown szerint a barcelonai teszt eredményei alapján a Mercedest kell a Forma-1-es bajnokság favoritjának tekinteni, de szemmel tartja a Red Bullt is.

George Russell és Kimi Antonelli összesen 502 kört tettek meg Barcelonában. A Mercedes új W17-es modellje vezette ugyan a mezőnyt, de Lewis Hamilton szerezte meg a leggyorsabb időt a teszt utolsó napján. A németek már régóta a bajnokság favoritjának számítanak az új szabályok szerint. Brown McLarenje pedig az élmezőnybe került egy zavaros teszt után, amelyen Oscar Piastri az üzemanyag-rendszer meghibásodása miatt megállt.

Brown úgy véli, hogy a McLaren az élcsapatok között van, és a Mercedes a favorit. Ugyanakkor megemlítette a Red Bullt is, amely több mint 600 kört tett meg a Racing Bullsszal együtt, a teljesen új Red Bull Powertrains-Ford erőforrással. Brown a McLaren versenyzőközpontjának megnyitásakor Indianapolisban beszélt erről:

„Úgy tűnik, hogy a négy nagy alakulat lesz az élen, de még nehéz megmondani, hogy milyen sorrendben. Amennyiben ma Las Vegasba mennétek, szerintem a Mercedes tűnik a favoritnak, de még hosszú út áll előttünk. A Williams nem jutott ki Barcelonába. Az Aston Martin csak a legvégére ért oda, így fogalmunk sincs, hol áll például a Williams. Szerintem a rajtrács jobban szét fog húzódni, ami egy új szabályozás esetében egy ideig várható. Tavaly Abu Dhabiban szerintem egy másodperc alatt lehetett a teljes mezőnyt. Szerintem most két-három másodperc körül lehet a mezőny eleje és vége, de ez normális.

Meg kell tanulnunk, hogyan kell ezekkel az autókkal némileg másképp versenyezni, mert elfogy a teljesítményük. Ezért szerintem még van mit tenni az FIA-val a szabályok finomításán. Biztosnak kell lennünk abban, hogy miközben van stratégia és megvan, hogyan használjuk az akkumulátort és az energiát, nem fogy el az energiánk az egyenesek végén, és nem kell „vitorlázni”. Nem hiszem, hogy ez látható lesz a szurkolóknak, mert három-négy másodperccel elmaradtunk a tavalyi tempótól Barcelonában, de ezt nem lehet helyben látni.

Úgy néz ki, hogy a szokásos főkolomposok megvannak, de nehéz megmondani, milyen sorrendben. A Red Bull motorja igazán erős volt, azt hiszem, ezen mindenki kellemesen meglepődött. Talán elsőre még nem annyira versenyképesek, de lenyűgözött, amit tettek. Előálltak, sok kilométert tettek meg, és nekem, nagyon is versenyképesnek tűnnek.”