Goodwood Festival of Speed: Ló nélkül a hibridig

Jo KlausmannJo Klausmann2024. 07. 17.
Goodwood FoS
Fotó: John Nguyen/PA Media Assignments

Az idei Goodwood Festival of Speed az 1894-es első autóverseny óta eltelt 130 év alatt elért hihetetlen előrelépéseket ünnepelte a meghajtás terén.

A korai gőzüzemtől a legújabb fenntartható üzemanyagokig, a műszaki innováció és a sebesség keresésének története Goodwoodban volt látható. Amikor az első fesztivált 1993-ban megrendezték, a dombon versenyző összes modern autó és motorkerékpár még benzinmotorral rendelkezett. Ma, harminc évvel később már más a kép. A technológia soha nem áll meg, és az idei rendezvényen a motorsport találékonyságát és folyamatos fejlődését ünnepelték: „A ló nélkülitől a hibridig, az erő forradalma.” – volt a szlogen.

Richard Petty, Beast of Turin, Goodwood FoS
Richard Petty a Fiat S76-ban, vagyis „Torinó szörnyetegében”  |  Fotó: John Nguyen/PA Media Assignments

A lenyűgöző bemutató során számos különféle meghajtási móddal rendelkező autót lehetett látni: a normál belsőégésű motorok mellett voltak gőzzel, propellerrel, kompresszorral, gázturbinával, turbófeltöltővel, dízelmotorokkal, hibrid motorokkal, villanymotorokkal, hidrogénnel és fenntartható üzemanyagokkal hajtott autók is.

Hogy a fenntartható üzemanyagok jelenthetik a jövőt a történelmi motorsport számára, arra az 1911-es Fiat S76, „Torinó szörnyetege” világított rá, amely kizárólag fenntartható üzemanyaggal üzemelt, ahogyan a szeptemberi Goodwood Revival bármely versenyautója is majd.