Visszavonul az F1-es világbajnok, de nem teljesen

Silló BarnabásSilló Barnabás2025. 07. 19.
Jenson Button
Fotó: Porsche AG

Visszavonul a teljes szezonos versenyzéstől Jenson Button.

A 2009-es Forma-1-es világbajnok, Jenson Button második éve versenyez a Jota Sportnál a WEC-ben, de jövőre visszább lép egyet, és nem tervez teljes szezonos versenyzőként tevékenykedni. Az autóversenyzői karrierje mellett a brit Sky televízió F1-es szakértője, amelynek köszönhetően rengeteg időt tölt távol a családjától. A döntése főként emiatt érkezett.

„Az élet túlságosan elfoglalt, annyi különböző dolog történik. Nagyon sűrű a napirendem. Itt az ideje, hogy egy kicsit többet gondoljak a jövőre, és több időt szeretnék a családommal tölteni. Ez a csapattal szemben is igazságtalan: Valószínűleg nem lesz elég időm, amit rá tudnék szánni, különösen jövőre.” – mondta Button.

Button hangsúlyozta, hogy 2026-ban is versenyezni kíván, csak még nem tudja hol. Arra a kérdésre, hogy ez jelentheti-e a NASCAR Cup Series-be való visszatérést, ahol 2023-ban három futamon indult, azt nem tisztázta.

A negyvenöt éves versenyző a Forma-1 után több, különböző szériában próbált szerencsét. Két alkalommal a WEC-ben is szerepelt, kezdve a 2018-19-es szezonban négy futammal, ahol az SMP Racing akkori LMP1-es egységét vezette. 2018-ban és 2019-ben a japán Super GT sorozatban indult el, ahol előbbi évben bajnok lett. 2021-ben és 2022-ben belekóstolt a ralizásba, az Extreme E-ben és a Nitro Rallycrossban egy-egy versenyen. 2023-ban tért vissza az hosszútávú versenyzéshez Le Mans-ban, a Garage 56-os NASCAR autós projekttel, és mondhatni ott is ragadt.

2024-től a Jotánál versenyzett már teljes szezonban akkor még privát Porsche Hypercarral. Idén azonban a csapat a Cadillac gyári partnere lett, így már komolyabb lett a tét a versenyzést illetően.

„Amikor a világ legjobbjai ellen mész, nem lehet őket néhány verseny alatt legyőzni. Ezért mondtam azt magamnak, kell egy teljes szezon. A tavalyi egy nagyszerű első év volt a Jotával privát csapatként. Sokkal kisebb nyomást éreztem, mint amikor egy gyártóval megyünk.” – mondta a változásról.