Bezzecchi körrekorddal megszerezte a pole-t az Olasz Nagydíjra, miközben az Apriliáé az első sor

Silló BarnabásSilló Barnabás2026. 05. 30.
Jorge Martin, Marco Bezzecchi, Johann Zarco
Fotó: Gold & Goose / Red Bull Content Pool

Mondhatni a szokásos eredményt érte el az Aprilia, de ez nem volt olyan egyszerű.

A Magyar Nagydíj felvezetéseként elkezdődött az Olasz Nagydíj lényegi része, amely egy nagy visszatérővel érkezett. Marc Márquez a Katalán Nagydíj után visszatért, azonban tesója, Álex és Johann Zarco sérülés miatt nem elérhető, Előbbit a Ducati örökös tesztelőse, Michele Pirro, utóbbit a veterán Cal Crutchlow pótolja.

Már izgalmasnak tűnt az időmérő kezdete, mivel illusztris társaság indult a Q1-ben. Az első szakaszból próbálkozott a Q2-be jutni Pedro Acosta, Fabio Quartararo, Joan Mir, Ai Ogura és Raúl Fernández a szokásos nevek mellett.

Az első lövések után Acosta volt az élen a hétvége akkori legjobb körével, őt Fernández próbálta követni kicsi lemaradással. A második menetre a két Trackhouse felgyorsult, de csak Fernández tudta megelőzni Acostát, ezzel Ogurától búcsúzott a közönség. Ahogyan a második szakaszban a két gyári Hondát, a két Pramacot, Brad Bindert és Quartararót sem nézheti a mugellói publikum. Utóbbi azért is lehet ideges, mivel csapattársa, Álex Rins pénteken egyenes ágon bejutott a Q2-be, ezzel egy számára meglepően jó eredményért mehet.

A kvalifikáció második szakaszában hatalmas figyelmet kapott a két VR46, akik pénteken remekül mozogtak. Fabio Di Giannantonio remek formában várta a hazai hétvégéjét, ráadásul a bajnoki csatában érdekeltté vált. Amint elkezdődött a folytatás, borult a papírforma, az Apriliák berobbantak. Jorge Martín, aki a kvali előtti szabadedzésen új sebességrekordot állított fel, piszok gyors kört rakott össze, amivel egyből felugrott az első helyre. A Q1-ből érkezett Fernández a második helyre ért be, amíg Marco Bezzecchi a harmadikra. A legjobb Ducati pont Di Giannantonio volt a negyedik pozícióban.

A második félidőben Bezzecchi hozta az új körrekordot 1:43:921-gyel, ezzel megfordítva az Apriliák sorrendjét. Ezt követően egy kicsi csend következett és megérkezett Marc Márquez. A visszatérő világbajnok Acosta szélárnyékából egy pokoli kört rakhatott volna össze, de az utolsó szektorban nem tudta leverni Bezzecchit, ezzel csak a negyedik helyre tudott kvalizni. Ezt követően már nem volt senki sem veszéllyel a bajnoki éllovasra, azonban a mezőny sűrűjében volt átrendeződés.

Amíg az Aprilia a történelem során először kisajátította az első sort, addig Márquez lett a legjobb ducatis a negyedik helyen. A kilencszeres bajnokot Fermín Aldeguer követte Francesco Bagnaiával és Di Giannantonióval. Diogo Moreira először a Q2-ben a nyolcadik helyet szerezte meg, amivel a legjobb Honda-motoros lett. Acosta és Enea Bastianini próbálta menteni a KTM becsületét a tizedik, tizenegyedik helyen. Az utolsó pedig Rins lett a Yamahával, ami számára egy jó eredménynek tűnhet.

A végeredmény: