Nem a Honda okozta a legnagyobb fejfájást Lorenzónak 2019-ben, hanem az adóhatóság

Börcsök Réka2026. 01. 01.
Jorge Lorenzo
Fotó: Markus Berger / Red Bull Content Pool

Jorge Lorenzo 2019-es szezonja a szurkolók számára a sikertelen Honda-időszakról, a bukásokról és a visszavonulásról maradt emlékezetes. A MotoGP-bajnok azonban ekkor egy sokkal komolyabb nehézséggel is szembe találta magát.

Jorge Lorenzo 2019-ben a pályán az RC213V-vel küszködött, a háttérben pedig a spanyol adóhatóság több mint 35 millió eurót követelt tőle a 2013 és 2016 közötti időszakra, arra hivatkozva, hogy svájci lakóhelye csak látszólagos volt.

A spanyol versenyző ezt a kezdetektől tagadta, ám a bizonytalanság éveken át tartott. A Jordi Wild podcastban elmondta, milyen pusztító hatással volt rá a folyamatos nyomás: „Az, hogy mindent a bíróság döntésére bízol, brutális szorongást és stresszt okoz.”

A stressz nemcsak lelkileg, hanem fizikailag is jelentkezett, ráadásul a 2019-es szezon közepén, a Honda irányíthatatlanságával küzdve: „2019-ben, a gyenge hondás eredményeim mellett kopasz foltok jelentek meg a szakállamban. Ha megnézed a fotókat, a szakállam 90 százalékát elveszítettem.”

A helyzetet tovább rontotta, hogy az adóhatóság emberei még a paddockban is megjelentek, ami Lorenzo szerint súlyosan rontotta a koncentrációját. Emellett olyan pénzmosási ügyekbe akarták keverni, amelyekhez állítása szetint semmi köze nem volt. A spanyol rendszer sajátosságait különösen igazságtalannak érezte:

„Milliókat követeltek rajtam, és le kellett volna tennem az egészet. Ez teljesen ellentétes az olasz rendszerrel, ahol csak a követelt összeg 10 százalékát kell befizetni; itt viszont 100 százalékot, plusz bírságokat, pótlékokat és kamatokat.”

Hosszú procedúra után jött a happy end

A védekezés során nem volt elég egy-egy dokumentum bemutatása, Lorenzo jogi csapatának részletesen bizonyítania kellett, hogy életének központja valóban Svájcban volt:

„Az adójogászaim bebizonyították, hogy valóban Svájcban éltem. Ott volt minden vagyonom, ott írtam alá a szerződéseimet, oda költöztek emberek körülöttem, a coach-om is ott élt. Svájcban éltem, nem Spanyolországban.”

A bíróság végül Lorenzo javára döntött, 2021 és 2023 között több határozatban is kimondta, hogy nem bizonyítható, miszerint a versenyző több mint 183 napot töltött volna Spanyolországban. Az ítélet óriási megkönnyebbülést hozott számára. „Bizonyítottuk, és a bíró ártatlannak talált. Egy nap váratlanul felhívtak az ügyvédeim, és azt mondták: ‘Jó hírünk van, megnyertük az ügyet az adóhatóság ellen.’ Ez volt életem egyik legboldogabb napja, még több világbajnoki címnél is boldogabb.”

A történtek azonban maradandó nyomot hagytak benne. Lorenzo elárulta, hogy a döntés után röviddel a teste is reagált a stressz megszűnésére. „Amikor nyertem, másfél héttel később újra elkezdett nőni a szakállam. Képzeld el, mekkora stressz volt ez.” – mesélte a spanyol.

A MotoGP-legenda végül azt is elismerte, hogy ez az ügy hozzájárult a visszavonulásához.