Rea úgy élte meg a döntés pillanatait, mint egy videójáték karaktere, akinek elfogy az élete

Börcsök Réka2026. 01. 07.
JonathanRea
Fotó: Yamaha Racing

Egyszer minden élsportoló karrierje véget ér, még a Jonathan Rea kaliberű legendák számára is. A hatszoros világbajnok elmondta az okokat.

Jonathan Rea profi versenyzői pályafutása a Jerezben rendezett évadzáró futamon ért véget. Az utóbbi két Yamaha-szezon és a sérülések komoly árat követeltek, ezért döntött a visszavonulás mellett.

A Yamahával való kaland, amely egy utolsó diadal reményében indult, két rendkívül nehéz évet hozott számára. A kapcsolat az R1-essel sosem működött igazán. Karrierje során 119 győzelmet aratott, de a Yamahával mindössze egy dobogó és egy pole pozíció jött össze. A nehézségek és sérülések miatt Rea számára elkerülhetetlen volt a búcsú: „Őszintén szólva úgy éreztem, ez a döntés nagyon gyorsan közeledik; olyan volt, mintha egy játék szereplője lennék, aki tudja, hogy meg fog halni.”

Az identitás elvesztésétől való félelem hónapokon át nyomasztotta: „Eléggé aggódtam és szomorú voltam emiatt, de rájöttem, hogy az a karakter továbbra is élni fog, csak egy másik játékban.”

Elérte a határait

Fizikailag is elérte a határait: a motorversenyzés kegyetlen sport, az elmúlt két év folyamatosan emlékeztette sérülékenységére. Rea így foglalta össze a Superbike iránt érzett kettősséget: „A Superbike rengeteg mindent adott a karrieremben, de ugyanakkor sok mindent el is vesz tőlem.”

Rea őszintén mesélt a buktatókról: „Számos nehéz pillanat van. Barátokat, kollégákat veszítettem el, és sok időt töltöttem a sürgősségi osztályokon és kórházi ágyakon.” Ez a tapasztalat segítette abban, hogy nyugodtan léphessen hátra: minden eddigi fájdalom „sokkal könnyebbé teszi a búcsú döntését.”

Az északír szerint ideje volt váltani. A sebességet a nyugalom váltja, a versenyzés stresszét a családi élet. Rea világos tervekkel néz a jövőbe: „Alig várom, hogy az életem jelentősen lelassuljon, időt tölthessek a családommal, és élvezhessem a következő új kihívást.”

Rea rendkívüli alázatot mutatott búcsújakor, emlékeztetve mindenkit, hogy a tehetség értéktelen egy jól működő csapat és gép nélkül. Megköszönte minden technikusnak, akik a Honda kezdő éveitől, a Kawasaki aranykorán át, végül a Yamahánál támogatták. „Csak egy gyors srác egy motokrossz- vagy versenymotoron” – így jellemezte magát, ha nem állt volna mögötte a bajnokság támogatása. Búcsúja egyszerű és közvetlen volt: „Nagyon köszönöm, valóra váltottátok az összes álmomat.”

Rea természetesen nem szakad el teljesen a motorsport világától: az évet már motokrosszal kezdte, és fiai is részt vesznek a programjaiban. Emellett további tervei is lehetnek a következő évekre.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Jonathan Rea (@jonathan_rea) által megosztott bejegyzés

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Jonathan Rea (@jonathan_rea) által megosztott bejegyzés