A BYD óriási összeget lobogtat, hogy adják el neki az egyik pedigrés F1-es csapatot

A holland kommentátor, Nelson Valkenburg szerint a Williams potenciális célpont a BYD számára, mivel a márka a Forma-1-es mezőnybe szeretne belépni.
A múlt héten a BYD elnöke megerősítette, hogy egyeztetnek Stefano Domenicalival, az F1 vezérigazgatójával a sportágba való belépésről. A mezőny a Cadillac érkezésével éppen 11 istállóra bővült. A Liberty Media és az FIA pedig nyitott egy 12. alakulat felvételére. A meglévők viszont ellenállhatnak az ötletnek, mivel ez a nyereményalap felosztásának gyengülését jelentené. Ezért a BYD inkább felvásárlási megállapodást kereshet magának. A Nailing the Apex podcastban Valkenburg elmondta, hogy a Williams az a lehetőség, amelyet figyelni kell, miközben a BYD mérlegeli ezt a megoldást.
2020-ban a Dorilton Capital amerikai magánbefektetési cég 152 millió fontot fizetett a Williams családnak a csapat felvásárlásáért. Tavaly év végén a Williams értéke 1,6 milliárd font volt – ez tízszeres növekedést jelent. Valkenburg gyanítja, hogy a Dorilton kész lenne eladni a csapatot, ha a BYD ilyen nyereséget kínál nekik, még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy egy legendás név eltűnik a rajtrácsról. A Viaplay műsorvezetője ennyit mondott:
„A nagy kérdés az, hogy egy 12. csapattal állnának ki, vagy megpróbálnak megvásárolni egy meglévő csapatot? Figyelembe véve, hogy a Cadillacnak mennyire nehéz volt csatlakoznia a mezőnyhöz, nem hiszem, hogy a BYD-nek ez könnyebben sikerülne. De nekik, becslésem szerint, három, talán akár négy lehetősége is van arra, hogy megszerezzék az egyik csapat vagyonának többségét. Én nagyon alaposan megvizsgálnám, mi zajlik a Williamsnél, mert a Dorilton Capital olcsón vásárolta meg azt az istállót. Tényleg nem fizettek túl sokat azért a részesedésért. Ha a kínaiak érkeznének, és hatalmas hozammal bírna a befektetésükön… az a dolguk: pénzt keresni a befektetésekből. Ez igen jól működhet.”
A Williams célja az volt, hogy csatlakozzon az elithez az F1 2026-os szabályváltozásait követően. Ehelyett a középmezőny alsó részébe estek vissza. Ez nyomást gyakorol a csapatfőnök, James Vowlesre is.
A BYD-t korábban az Aston Martinnal hozták összefüggésbe arra az esetre, ha Lawrence Stroll úgy döntene, hogy kiszáll, mivel alakulata jelenleg válságban van a tabella legalján. Az Alpine kisebbségi részesedése eladó, az érdeklődők között van Christian Horner és a Mercedes is, de Valkenburg szerint Flavio Briatore nyitott lenne akár a teljes eladásra is.
A BYD „korábbi kapcsolata” az Audival megkönnyítheti egy motorellátási megállapodás megkötését, amely valószínűleg a következő szabályciklus kezdetén, 2031-ben lépne érvénybe. Valkenburg így zárt ezért:
„Szerintem – de ez puszta csak pletyka – a BYD bármilyen belépése egy Audi gyár által támogatott ügyfélmegállapodással járna együtt, mivel korábbi kapcsolatuk van az németekkel. Ez az, amit az F1 is szeretne. A Forma-1 nagyon érdekelt abban, hogy az Audi egy második megállapodást is kössön, hogy biztosítsa az Audi csoport maradását a királykategóriában, és hogy nagyobb lábnyomuk legyen. Amennyiben Lawrence Stroll hajlandó beváltani az összes befektetését, megtehetik ezt. Tudjuk, hogy az Alpine részvényei elérhetők, kisebbségi tulajdonosok is befektethetnek, de szinte biztos vagyok benne, hogy Flavio a teljes felvásárlásról fog tárgyalni. Akár a Haasra is gondolhatnánk, bár a Haas egy másik úton jár a Toyotával, egy hosszú, de közös úton.”









