Kiss Norbi 2026-ban is történelmet írna

Vámosi PéterVámosi Péter2026. 04. 11.
Kiss Norbert
Fotó: FIA ETRC

Kiss Norbert azzal a céllal vág neki a 2026-os Goodyear FIA ETRC-bajnokságnak, hogy újra történelmet írjon.

Miután 2025-ben a rekordot jelentő hetedik bajnoki címét szerezte meg, a magyarnak a címek számának nyolcra növelése lett az elsődleges cél, amikor a Misano World Circuit május 30–31-én otthont ad az új szezon nyitó hétvégéjének. A 40 éves versenyző így nyilatkozott:

„Természetesen, mi más is lehetne a célunk. Az elmúlt években annyira jól ment nekünk. Nem mondanám, hogy könnyű volt, mert nehéz volt, sok munka volt benne, és olykor kicsit meg kellett küzdeni érte. De sikeresek voltunk, a csapat élvezte, és az alakulat változatlan marad, így a célunk is változatlan marad.”

Kiss Norbert
Fotó: FIA ETRC

Kiss a kamion Eb referencia-versenyzőjévé vált, miután 2021 és 2025 között öt egymást követő bajnoki címet szerzett. 2014-ben és 2015-ben is bajnok lett, miután 2011-ben mutatkozott be a kamionversenyzésben. Előtte online, formula és túraautós versenyeken is kipróbálta magát. Így folytatta ezért:

„A motivációm soha nem az volt, hogy hét vagy nyolc bajnoki címet nyerjek, vagy hasonlók. Az én motivációm az, hogy ott legyek és versenyezhessek. Imádok versenyezni, szeretem a felkészülést, a technikai részét is, egyszerűen csak imádok ott lenni a versenyhétvégén, részt venni a szabadedzéseken, a kvalifikáción, a versenyeken, és megpróbálni nyerni, a legjobbnak lenni az adott napon. Ha a teljes szezonban jól teljesítesz, remélhetőleg az egy újabb bajnoki címhez vezet, ami természetesen a hab a tortán. Mindig jó érzés megnyerni a bajnokságot. Imádom a kamionversenyzést, kedvelem azt a formátumot, hogy egy hétvégén ennyi versenyt rendezünk. A fordított rajtrácsosakat is szeretem. Az mindig szórakoztatóbb, mindig egy kicsit izgalmasabb. Nagyobb a kockázat, nem annyira a nyeremény, de jobb a szórakozás és az izgalom a nézőknek.”

A Goodyear FIA ETRC 2026-ban hét versenyhétvégén kerül megrendezésre, a jövő hónapban Misano-ban zajló szezonnyitó után a Slovakia Ring, a Nürburgring, Most, Zolder, Le Mans és Jarama pályákon. Kiss továbbra is lelkesen ecseteli:

„A kamionversenyzés egészen egyedülálló, mert a műszaki szabályok lehetőséget adnak a fejlesztésre a szezon során, akár a hétvégén is. Az istállók építik a kamionokat, néhány alakulat a motorokat is. Ez minden évet elég érdekesé tesz, nagyon alaposan ki kell magad elemezni, és meg kell próbálni megtalálni a hibáidat. Mindig vannak dolgok, amiken javítani lehet, megpróbálsz egy lépéssel előrébb kerülni. Egyik évben se tudjuk, mit csinálnak a többiek, mit hoznak magukkal. Jövő héten Mostba megyünk tesztelni, és talán kapunk némi képet a többiekről. Az érdekel, mire képesek, mire készülnek, de az első időmérőig és az első futamokig nem lehetünk biztosak abban, hogy jók-e vagy sem.”

Kiss Norbert
Fotó: FIA ETRC

A példátlan sikerei ellenére Kiss folyamatosan azon dolgozik, hogy javítsa a teljesítményét a Révész Racing MAN-jének:

„Versenyzőként állandóan tanulsz, mindig szerzel tapasztalatot, egyre jobban megérted, mi történt egy hétvégén különböző körülmények, különböző időjárási viszonyok mellett. Aztán természetesen magadra is rá kell nézned, mint versenyzőre, mit tehetsz meg a fejlődés érdekében. Volt-e hiba, volt-e rossz beállítás a hétvégén, ami rontotta a helyzetet, és nyilvánvalóan ez általában az én döntésem. Emellett, amikor elkezdesz kamionversenyezni, sok új dologgal találkozol, ha más sportágból érkezel. Kamionversenyzőként más a vezetési stílus, amit meg kell értened. Néhány versenyhétvégére vagy pár szezonra van szükség, hogy megértsd a lényegét. Minden évben visszatérsz ugyanazokra a versenypályákra. Én mindig visszagondolhatok az előző idényre, és mindig találok némi hibát, amit elkövettem. A következő szezonban megpróbálom elkerülni ugyanazokat a hibákat, és javítani akarok.”