27 éve már, hogy megpecsételték a legnagyobb F1-es szponzorok sorsát

Tajthi AndreaTajthi Andrea2024. 12. 03.
Mika Häkkinen F1
Fotó: Mercedes-Benz Group AG

1997-ben ezen a napon, december 3-án, kilenc évnyi tárgyalás után az Európai Unió miniszterei bejelentették, hogy betiltják a dohányreklámokat. Ez a lépés a sportvilágra, így a Forma-1-re is nagy hatással volt, mivel a dohánycégek ekkoriban a legjelentősebb szponzorok voltak.

A 90-es évek közepére a dohányipari cégeknek óriási szerepük volt a Forma-1 pénzügyi és marketing struktúrájában. Az olyan nagy dohánycégek, mint a Marlboro, a West, a Mild Seven, vagy a Benson & Hedges, hosszú évek óta szponzorálták a csapatokat, és az ő logóik, színeik miatt jöttek létre a sport történetének talán legjellegzetesebb autófestései is. Elég ha csak a JPS Lotusra, a Marlboro McLarenre, a Mild Seven Renault-ra, vagy épp a Rothmans Williamsre gondolunk.

Embed from Getty Images

Mindemellett a dohányipari cégek temérdek pénzt költöttek pályaszponzorációra is.

Embed from Getty Images

Azonban a dohányzással kapcsolatos egyre növekvő közegészségügyi aggályok és a politikai nyomás hatására az Európai Unió végül úgy döntött, hogy drámai lépésre van szükség.

Az 1991-es irányelv, amely az EU-ban a dohánytermékekre vonatkozó reklámokat korlátozta, már jelezte, hogy a politikai szándékok egyre inkább a dohányzás visszaszorítására irányulnak. A szigorúbb szabályozás és a közegészségügy iránti fokozott felelősségvállalás vezetett oda, hogy a Forma-1 és a többi sportág is kénytelen volt alkalmazkodni az új szabályozásokhoz.

A dohányreklámok betiltásának hatásai gyorsan érezhetővé váltak a Forma-1-ben, noha a sport kapott pár év haladékot a dohánytermék-szponzoroktól való totális megválásig.

A legnagyobb szponzorok kénytelenek voltak elhagyni a sportágat, vagy átformálni szponzori tevékenységüket, hogy megfeleljenek az új előírásoknak.

A változásokkal párhuzamosan a csapatok elkezdték új szponzorokat keresni, amelyek nem kötődtek dohányipari termékekhez.