60 éve, újév napján is száguldoztak az F1-es autók

Tajthi AndreaTajthi Andrea2026. 01. 01.
Mike Spence at East London Nagydíj 1965
Fotó: Dainofly, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Gondoltad volna, hogy volt idő, amikor a pilóták nem a szilveszteri bulit pihenték ki január elsején, hanem már a volán mögött izzadtak? Ma pont 60 éve, 1966 első napján rendezték a Dél-afrikai Nagydíjat – de van benne egy kis csavar!

Manapság megszokhattuk, hogy a Forma–1-es szezon márciusban kezdődik, és decemberig tart. Épp 60 évvel ezelőtt, 1966-ban azonban máshogy nézett ki a naptár: az év első napján máris nagydíjat rendeztek East Londonban – ennek a plakátja látható alább.

A csavar pedig a következő: 1965-ben és 1968-ban is rendeztek nagydíjat január elsején, melyek bele is számítottak az azévi világbajnokságba, az 1966-os, 60 évvel ezelőtti nagydíj azonban nem képezte részét a világbajnokságba.

Ez a verseny egyfajta átmenetet képezett a korszakok között

Ekkor vezették be a „3 literes formulát”, ami megduplázta a motorok hengerűrtartalmát a korábbi évekhez képest. A csapatok többsége azonban még nem készült el az új autókkal, így vegyes mezőny állt össze.

Az 1966. január 1-jén rendezett versenyt a Lotus brit pilótája, Mike Spence nyerte meg, aki ezzel pályafutása egyik legnagyobb sikerét aratta.

OTD 60 Years Ago – the 1966 South African GP, won by Mike Spence
byu/RedditIsMyHomeTown informula1