A Cadillac teljesen szembemegy a Forma-1-es trendekkel a NASA-szerű szemléletével

Tajthi AndreaTajthi Andrea2025. 11. 27.
general motors, cadillac
Fotó: Cadillac

Egy éve már, hogy a Cadillac megkapta az engedélyt, hogy a Forma-1 legújabb csapataként debütáljon a bajnokságban 2026-ban. A Cadillac megjelenése versenyeztetése izgalmas fordulatot hozhat majd a sportágban.

Egy F1-es csapat nulláról való felépítése azonban nem kis feladat és őrült munkatempót igényel. Hogyan birkózik meg ezzel a Cadillac csapata? Ezt a munkát a csapatfőnök, Graeme Lowdon az Apollo holdraszállási programhoz hasonlította.

Azóta rendkívül nagyot léptek előre, amiről a műszaki igazgató, Nick Chester beszélt, aki 2023 márciusában csatlakozott a frissen alakuló projekthez, röviddel azután, hogy az megalakult, és még hivatalos nevezésük sem volt.

„Öt percig hátradőlhetsz és azt mondhatod: ‘Hűha, fantasztikus, mit értünk el kevesebb mint három év alatt’, aztán a következő percben már azon gondolkodsz: ‘Igen, még mindig rengeteg a dolgunk’” – idézi a The Guardian.

Chester korábban a Renault-nál ért el sikereket Fernando Alonso 2005-ös és 2006-os világbajnoki címeinek idején, majd ő vezette a Mercedes Formula E csapatának technikai irányítását is. Egy teljesen új, amerikai F1-es csapatot felépíteni és a Cadillac márkát képviselni, egészen új helyzet.

„F1-es csapatot építeni a semmiből… Mikor van erre esélyed? Ez teljesen más. Egy bejáratott csapatban nincs lehetőség arra, hogy megváltoztasd a kulturális hozzáállást” – mondta.

Ugyan még a 2025-ös szezon véghajrájára koncentrál a Forma-1 világa, de pikk-pakk itt lesz a 2026-os első versenyhétvége, Ausztráliában – és ezzel a Cadillac is tisztában van.

„Azt kell feltételezni, hogy bármely új csapat utolsó lesz, de már az is teljesítmény, ha egyáltalán ott vagyunk a rajtrácson” – mondta Lowdon korábban.
Chester ezzel egyetértett, de hozzátette, a csapatnak bizonyítania kell.

„Először is azt akarjuk megmutatni, hogy ott a helyünk. Megjelenünk, és jól működünk. Azt akarjuk bizonyítani, hogy valódi csapat vagyunk, akik helyesen végzik a dolgukat a pályán. Ha ezt elértük, akkor jöhet a fejlődés.”

Augusztusban leigazoltak két tapasztalt Forma-1-es versenyzőt Sergio Pérez és Valtteri Bottas személyében.

„Reálisak vagyunk, tudjuk, hogy rengeteg munka vár ránk, és a kezdet valószínűleg nehéz lesz, mert ez a Forma-1. De nem azért jövünk, hogy a mezőny végén maradjunk. Ezzel a struktúrával, ezzel a csapattal, ezekkel az emberekkel nincs okunk azt hinni, hogy ne tudnánk viszonylag gyorsan felvenni a tempót és sikereket elérni” – mondta Bottas.

A cél eléréséhez gőzerővel zajlik a toborzás: a létszám már meghaladta a 400 főt, és gyorsan el akarják érni a 600-as célt. A silverstone-i központjuk mellett Indianapolisban egy új főhadiszállás is épül, míg a Charlotte-ban (Észak-Karolina) található GM központban egy új motorgyártó létesítményt alakítanak ki, amely a 2029-es Cadillac-erőforrást szolgálja majd – addig Ferrari motorokat használnak. Emellett a Toyota kölni szélcsatornáját is használják.

Ez a struktúra összetett, és szembemegy az F1 jelenlegi centralizálódó trendjeivel.

„Ez teljes mértékben az Apollo-projektre épül” – mondta Lowdon még a Brit Nagydíj előtt. „Tisztában vagyunk vele, mennyire nehéz ez. Az időkeretek iszonyúan szűkek. Oké, nem embert küldünk a Holdra, de néha tényleg úgy érezzük.”

Ezért a hagyományos hierarchikus struktúra helyett a Cadillacnél lapos, NASA-szerű menedzsmentmodellt alkalmaznak, ahol az Apollo csapatokhoz hasonlóan több munkacsoport dolgozik különböző részfeladatokon, eltérő helyszíneken.

„Ha valakinek problémája van, és azt el kell juttatnia a menedzseréhez, majd az továbbküldi egy másik menedzsernek, aki visszaküldi, az borzasztóan lassú” – mondja Chester. „Ezért inkább felhatalmazzuk az embereket, hogy haladjanak. A vezetői jóváhagyások mellőzése sokkal letisztultabb és gyorsabb.”

Ennek a rugalmas megközelítésnek a hatékonysága majd a versenykörülmények között derül ki – mindenesetre a Cadillac strukturális megoldásai izgalmasak lehetnek.

„Az emberek, akik csatlakoztak, tényleg akarják ezt a kihívást, hogy egy új csapat első autóját hozzák létre” – mondja Chester. „A lelkesedés, az izgalom, az együttműködés szintje fantasztikus. Sok a mosolygó arc a gyárban.”

„Persze akad néhány apróbb probléma, és néha fáradtak az emberek, de élvezik, amit csinálnak.”