A Forma-1 mégis hosszabbított Barcelonával több évre, de van benne egy csavar

Vámosi PéterVámosi Péter2026. 02. 16.
Andrea Kimi Antonelli, Barcelona, F1
Fotó: Sam Bloxham/Mercedes-Benz AG

Az F1 többéves szerződéshosszabbítást jelentett be a Circuit de Barcelona-Catalunya pályával, amely a 2026-ra tervezett futamon kívül 2028-ban, 2030-ban és 2032-ben is versenyt rendez majd.

Ettől az évtől a neve is megváltozik, és Barcelona-Catalunya Grand Prix néven fogják emlegetni. A szerződéshosszabbításra az elmúlt években a pályán végzett jelentős beruházások után került sor. Ezek között szerepel a Circuit Rooftop építése, egy új vendéglátóhely, ahonnan kilátás nyílik a 9-10. és 11. kanyarra, valamint a fő egyenes bejáratára. Napelemek telepítése is megtörtént a pálya teljes területén.

A Circuit de Barcelona-Catalunya 1991-ben épült az 1992-es barcelonai olimpiai játékok fejlesztési programjának részeként. A pálya izgalmas elegyét kínálja a nagy és kis sebességű kanyaroknak. Számos emlékezetes pillanatnak adott otthont, többek között Max Verstappen első futamgyőzelmének 2016-ból.

Tavaly 300 000 rajongó látogatott el a versenyhétvégére. Oscar Piastri nyert, csapattársa, Lando Norris pedig a második helyet szerezte meg. A jelenlegi mezőnyből korábban Lewis Hamilton és Fernando Alonso is elsőként haladt át már a célvonalon Barcelonában.

Az elmúlt években a szervezők lépéseket tettek a szurkolói élmény javítása érdekében, és annak biztosítására, hogy a szélesebb közösség is a Grand Prix középpontjába kerüljön. Az elmúlt két évben a versenyhétvége előtt rajongói fesztivált rendeztek a ikonikus Plaça de Catalunya téren, amely 2026-ban is visszatér.

A barcelonai futamok felváltva kerülnek megrendezésre a Circuit de Spa-Francorchamps Grand Prix-vel, amely 2026-ban, 2027-ben, 2029-ben és 2031-ben kerül megrendezésre. Stefano Domenicali, a Forma-1 elnöke és vezérigazgatója így nyilatkozott:

„Barcelona egy elképesztő város, és a Forma-1 nézői mindig olyan szenvedélyesen fogadnak minket. Örülök, hogy a következő években is folytatni fogjuk a versenyzést a Circuit de Barcelona-Catalunya pályán. A promóter az elmúlt években jelentős összegeket fektetett a pályába, és fantasztikus rajongói fesztiválokat rendezett. Nagyon várjuk, hogy lássuk, hogyan fogják továbbfejleszteni az élményt, mind a verseny látogatói, mind a városnak magának. Szeretném megköszönni Salvador Illa katalán kormányfőnek, Pol Gibertnek, a Circuits de Catalunya SL vezérigazgatójának és a Gazdasági és Foglalkoztatási Minisztérium főtitkárának az F1 megrendezése iránti rendíthetetlen elkötelezettségüket, valamint Oriol Sagrerának, a Circuits de Catalunya SL korábbi vezérigazgatójának és a Gazdasági és Foglalkoztatási Minisztérium korábbi főtitkárának, aki kulcsszerepet játszottak a szerződés megújításában. Kifejezetten várom, hogy júniusban láthassam a ragyogó rajongóinkat Barcelonában!”

Pol Gibert, a Circuits de Catalunya SL vezérigazgatója és az Üzleti és Foglalkoztatási Minisztérium főtitkára hozzátette:

„Örömmel fogadjuk a F1-es futam megújítását Katalóniában, legalább 2032-ig. Szeretnénk kifejezni hálánkat a Forma-1-nek a Circuit de Barcelona-Catalunya és a régió iránti bizalmáért, amelyet az elmúlt években tanúsított. Ez a megújítás egy erős kapcsolat és szoros együttműködés eredménye, és igazán fontos lépés Katalónia további megszilárdításában, mint a nemzetközi versenynaptár egyik legfontosabb állomása. A Forma-1 minden egyes alkalommal több mint 300 millió eurós gazdasági hatást generál, de mindenekelőtt stratégiai jelentőségű esemény, amely segít Katalóniát világszerte olyan országként pozícionálni, amely képes csúcsszintű sportversenyek megrendezésére.”