A legendás kanyart életveszélyessé teheti az idei F1-es szabályzás

A Forma–1 2026-os új korszaka – a kisebb, könnyebb autókkal és a drasztikusan megnövelt elektromos hajtással – komoly vitákat váltott ki a paddockban. David Coulthard, 13-szoros nagydíjgyőztes szerint a szabályalkotóknak bizonyos kanyarokat „mentessé” kellene tenniük az energia-visszanyerés (harvesting) alól, hogy elkerüljék a tragikus baleseteket.
A vita a Japán Nagydíjon lángolt fel igazán, ahol Oliver Bearman hatalmas, 50 G-s becsapódást szenvedett el. A balesetet az okozta, hogy a gyors körön lévő Bearman nagyon hirtelen, hatalmas sebességkülönbséggel érte utol az épp energiát visszatöltő (és így lassabban haladó) Franco Colapintót.
Coulthard szerint a sebességkülönbség bizonyos szakaszokon életveszélyes lehet. Külön kiemelte a belga Spa-Francorchamps ikonikus részét, ahol a nagy tempójú emelkedő és a beláthatatlan csúcspont kombinációja akár végzetes is lehet.
„Vannak bizonyos kanyarok, amelyeket szinte mentesíteni kellene a visszatöltés alól, mert annyira hozzászoktunk már hozzájuk” – mondta Coulthard Up To Speed podcastban.
„Ilyen például a belgiumi Eau Rouge, a világ egyik legikonikusabb kanyarja. Vannak pontok, ahol nem látsz át a dombtetőn, nem tudhatod, van-e autó a túloldalon.”
„Úgy gondolom, mentessé kellene tenni a visszatöltés alól.”
„Nem tudom, miért akarná bárki is ott csinálni, de példának okáért: nem érheted váratlanul az embereket. Egy 30-40 mérföld/órás sebességkülönbség egyszerűen nagyon veszélyes.”
A biztonság mellett Coulthard a szórakoztatás minősége miatt is aggódik.
Az új szabályok okán a versenyzőknek még az időmérő edzésen is taktikázniuk kell az energiával, ahelyett, hogy végig a határon autóznának. Bár az FIA Japánban már reagált, és 9 MJ-ról 8 MJ-ra csökkentette a visszatölthető energia mennyiségét, Coulthard szerint a sport lényege forog kockán.
„Nem az előzések számáról szól ez, nem arról, hány kosarat dobnak vagy hány gólt lőnek. Hanem arról az érzésről, hogy valami világszínvonalút és látványosat nézel.”
„És ez az előzök-visszaelőzök játék… láttuk, hogy többen előztek a sikánban, sokkal többen, mint a korábbi nagydíjakon ott általában, aztán amint feltölt az akkumulátoruk, a rajt-célegyenesben be is vetik.”
„Volt néhány izgalmas, szoros pillanat az első kanyarban. De az előzés egyszerűen megtörténik. Egyszerűen nem tudsz védekezni a védhetetlen ellen.”
Azonban hozzátette:
„Az elején mindig egy kicsit fájdalmas, amikor egy teljesen új szabályrendszert vezetsz be, de idővel javulni fog.”
„Láttuk az FIA reakcióját, hogy megváltoztatták az időmérő alatt megengedett visszatöltést, hogy csökkentsék a sebességvesztést a nagy sebességű kanyarokban.”
„De én olyan időmérő kört akarok látni, amitől eláll a szavam. Ahol az ember és a gép mindenhol a tapadás határán táncol, nem pedig egy fantasztikus visszatöltő és energia-beosztó kört.”
Az FIA április folyamán több ülést is tart, hogy megvitassa a nehéz témákat és finomítsa a 2026-os szabályzást. Az első találkozókról a szövetség annyit közölt, hogy konstruktív párbeszéd zajlott a nehéz kérdésekről.









