Az Aston Martin fellendülése időbe telik – ismerte el a Honda elnöke

Lancz DánielLancz Dániel2026. 06. 23.
Koji Watanabe
Fotó: Lars Baron/Getty Images/Aston Martin F1 Team

Koji Watanabe, a Honda Racing Corporation elnöke nem tud biztatót mondani az Aston Martin szurkolóknak azzal,  hogy nem fog hamar megoldódni a probléma.

Visszatérésük után nem ilyen szezonkezdésre számítottak a japán motorgyártónál. Teljes körű gyári erőforrásként vannak jelen az Aston Martinnál, ám egyelőre nehézkes a közös munka a brit gyártóval.

Hét forduló után 1 pontot gyűjtöttek Fernando Alonso révén a monacói nagydíjon megszerzett 10. helyével, Lance Strollnak egyelőre nincs pontja. Ezzel az eredménnyel a konstruktőri bajnokság 10. helyén állnak megelőzve a Cadillacet.

Watanabe elismerte, hogy a jelenlegi problémája a Hondának semmivel sem összehasonlítható, főleg azzal nem, amit a Red Bullnál tapasztaltak a sikereik éveiben.

„Fontos felismerni, hogy a jelenlegi helyzet alapvetően különbözik attól, amikor a Red Bullal dolgoztunk együtt – mondta Watanabe. „A szabályozás elég bonyolult, ez egy új partnerség az Aston Martinnal, az üzemanyag az Aramco – és egy új partner – a kenőanyag pedig a Valvoline, [ami szintén] új. Szóval minden új számunkra és ez nem könnyű.”

A probléma azzal van, hogy 2021 végén távoztak a az F1-ből és nem tudtak addig semmit sem a fejlesztési versenyből kamatoztatni.

Tény, hogy 2025 végéig ott voltak a Red Bull mögött, de mint gyári partnerként újra kellett építeni a csapatot. Mindenki visszament a Honda garázsába dolgozni más és más területekre.

Az elnök arra is hivatkozott, hogy lassan alkalmazkodott az új szabályozásokhoz.

„Időbe telt a felépülés a korábbi kilépésünk okozta késedelemből. A fejlesztés késői kezdete, valamint a szükséges kapacitások és képességek újjáépítéséhez és a szükséges tehetségek visszaszerzéséhez szükséges idő jelentős tényező volt.”

A szezon eleji megbízhatósági problémák súlytották a csapatot, többek között vibrációs problémák adódtak és azt kezelték, mielőtt nagyobb teljesítményre tudjanak erőt fektetni.

Nyárra terveznek egy nagyobb fejlesztési csomagot hozni, ám Watanabe óvatosságra intette a szurkolókat. Nem ezzel fogják megváltani a világot és térnek vissza a középmezőny elejére.

„Nem fogja egyik napról a másikra drámaian megváltoztatni a helyzetet. Ezért a megközelítésünk változatlan és továbbra is hosszútávú perspektívával fogunk dolgozni.” – mondta Watanabe.

Az Aston Martin új aerodinamikai fejlesztéssel készül a nyári szünet előtt. Ráfér a csapatra, hiszen a kezdet elejétől fogva nem hoztak frissítéseket az autóikra a többi csapattal ellentétben.

A háttérben erőteljesen készülnek az új konstrukciókkal, beleértve a Honda új motorjával. Új sebességváltó, kibővített technikai struktúra és új létesítményeket terveznek és építenek.

Hiába a gyenge kezdés, a Honda elnöke nyilatkozta, hogy Lawrence Stroll, az Aston Martin tulajdonosa továbbra is kitart a gyártó mellett és hisz abban, hogy velük fognak a csúcsra jutni.

„Határozottan hisz a Honda képességeiben.” nyilatkozta Strollról Watanabe. „Természetesen ő sem elégedett és én sem vagyok elégedett a jelenlegi helyzettel. Ám gyakran megbeszéljük, hogyan tudjuk helyreállítani a jelenlegi állapotokat, beleértve a PU teljesítményét, a kasztni teljesítményét, a csapatműködést és mindent, hogy visszatérjünk a kívánt pozícióba. Jelenleg nem változott az értékelésünk, illetve a HRC vagy a motorsport-tevékenységek iránti elkötelezettségünk. A Forma-1 kihívásának elfogadása továbbra is a Honda DNS-ének része – és ez mit sem változott. Hosszútávú elkötelezettségünk van.”