Az oroszok beperelték a Forma-1-et

Tajthi AndreaTajthi Andrea2025. 08. 27.
Szocsi, Orosz Nagydíj 2021
Fotó: Bryn Lennon/Getty Images / Red Bull Content Pool

Az orosz motorsport-promóter, az Ano Rosgonki állítólag 58 millió euróra perli a Forma-1-et szerződésszegés miatt, miután törölték a 2022-es Orosz Nagydíjat.

Az Orosz Nagydíj szerepelt a 2022-es F1-es versenynaptárban, de a szezon kezdete előtt az orosz hadsereg megszállta Ukrajnát, ezért az F1 előbb felfüggesztette, majd végül lemondta az orosz versenyt.

Ez a promóterek és a Formula One Management (FOM) között kötötti többéves szerződés felbontásához vezetett. Állítólag Oroszország körülbelül 50 millió fontot (58 millió eurót) fizetett a nagydíj megrendezéséért, és a lemondás veszteségeket okozott nekik. A The Telegraph szerint a promóterek ugyanilyen összegű pert indítottak a Forma-1 ellen.

Ráadásul az orosz versenyhétvégét a 2023-as szezonban a szocsi utcai pályáról egy másik helyszínre akarták áthelyezni, de a szerződés felbontása miatt ez a lehetőség sem valósulhatott meg.

Alexey Titov, az Ano Rosgonki vezetője azt nyilatkozta, hogy visszatérítést fognak kérni a FOM-tól.

„A Forma-1 jelenlegi álláspontjától függetlenül visszatérítést várunk. Domenicali [az F1 elnök-vezérigazgatója] szavai politikai konnotációval bírnak, aminek semmi köze sincs a sport igazi szelleméhez” – idézi a Formula Passion.

„Az álláspontjuk az, hogy szívesen visszatérítenék a pénzt” – tette hozzá Titov. „De mindannyian szankciók alatt állunk, az átutalások blokkolva vannak, ezért várnunk kell.”

A sport vezetői úgy döntöttek, hogy felfüggesztik, majd lemondják a Nagydíjat és az összes jövőbeli szerződést.
Ráadásul a Haas csapatot egy orosz szponzor, az Uralkali támogatta – orosz versenyzőjük, Nikita Mazepin édesapja által. A velük kötött szerződést hamarosan felbontották, Mazepint pedig szerződése ellenére elbocsátották. Ő is tiltakozott ez ellen, azt állítva, hogy a csapat megszegte a szerződést, de ez nem eredményezett jelentős változásokat.