Bernie Ecclestone és az éremrendszer: Egy elfeledett reformötlet a Forma-1-ben

Tajthi AndreaTajthi Andrea2024. 11. 26.
Max Verstappen, éremmel a nyakában a 2024-es Emilia-Romagna Nagydíj dobogóján, F1
Fotó: Clive RosGetty Images / Red Bull Content Pool

A Forma-1 története során számos ötlet és javaslat merült fel a sportág izgalmasabbá és kiszámíthatatlanabbá tétele érdekében. Ezek közül az egyik legérdekesebb és legvitatottabb Bernie Ecclestone, a Forma-1 korábbi vezérigazgatójának 2008-ban ezen a napon tett javaslata volt, miszerint éremrendszert kellene bevezetni a megszokott pontrendszer helyett.

Az éremrendszer lényege

Ecclestone elképzelése szerint a világbajnoki címet az a versenyző nyerné el, aki a szezon során a legtöbb futamgyőzelmet szerzi. Ennek megfelelően az egyes nagydíjakon a jelenlegi pontok helyett arany-, ezüst- és bronzérmeket osztottak volna ki a dobogós helyezettek között. Az év végén az érmek száma döntötte volna el a bajnoki cím sorsát, nem pedig az összegyűjtött pontok.

Az éremrendszer célja az volt, hogy ösztönözze a versenyzőket a futamgyőzelemért folytatott harcra, és csökkentse az olyan szituációkat, amikor egy versenyző inkább biztosra megy, és a második vagy harmadik helyet célozza meg egy kockázatos előzés helyett. Ecclestone úgy vélte, hogy ez a változtatás növelné a futamok izgalmát, és a nézők számára is vonzóbbá tenné a sportágat.

A kritikusok és támogatók érvei

Az ötlet megosztotta a Forma-1-es közösséget. Támogatói szerint az éremrendszer valóban növelhette volna az izgalmakat, hiszen a versenyzők minden futamon a győzelemért küzdöttek volna, nem pedig a biztos pontok begyűjtésére koncentráltak volna.

A kritikusok azonban rámutattak, hogy az éremrendszer több szempontból igazságtalan lehetett volna. Például egy domináns autóval rendelkező versenyző könnyen megnyerherre volna a legtöbb futamot már az idény elején, és ezzel gyakorlatilag behozhatatlan előnyre tett volna szert. Emellett az is felmerült, hogy a középmezőny csapatai és versenyzői elveszíthették volna a motivációt, hiszen az érmekért folyó harcban kevesebb esélyük lett volna részt venni, mint a pontszerző helyekért küzdeni.

Mi lett az ötlet sorsa?

Az éremrendszer bevezetését végül nem támogatták, így az ötlet soha nem került megvalósításra.

Manapság – már nem Ecclestone irányítása mellett – osztanak érmeket a Forma-1-ben a győztes versenyzőnek, de nem az Ecclestone által javasolt rendszer részeként. Az érmeket elsősorban ceremoniális célból adják a versenyzőknek, de ezek nem befolyásolják a világbajnokság pontozási rendszerét.