Domenicali szerint az F1, és nem az FIA fogja az Andretti nevezést eldönteni

Vámosi PéterVámosi Péter2023. 10. 21.
Oscar Piastri, Max Verstappen, Lando Norris, Stefano Domenicali, Mohammed ben Sulayem, fia, f1
Fotó: Clive Rose/Getty Images/Red Bull Content Pool

A Forma-1 jogait birtokló Liberty Media hozza meg a végső döntést arról, hogy az Andretti-Cadillac felkerülhet-e a rajtrácsra, állítja Stefano Domenicali.

Ehhez ragaszkodik a sportág vezérigazgatója, aki az irányító FIA-val folytatott hatalmi harc közepette utalt rá, hogy Mohammed Ben Sulayem elnök már 2025-ben szeretné, ha a tizenegyedik csapat is indulna. Ben Sulayemet a Kronen Zeitung lap így idézi: Ne szórakozzunk – a pénzről van szó.

Az FIA főnöke a Motorsport Világtanács legutóbbi, csütörtöki genfi ülése után beszélt erről, ahol megköszönte a testület tagjainak, hogy zöld utat adtak az Andretti-pályázatnak. Így nyilatkozott:

„Szilárdan hisztizzük, hogy azt kell, ami a sportág hosszú távú fenntarthatósága szempontjából a legjobb.”

Ezt követő média nyilatkozatában Domenicali egyértelműen megerősítette, hogy a Liberty tulajdonában álló Formula One Management hozza meg a végső döntést a most zajló kereskedelmi tárgyalások után. Az olasz szakember így fogalmaz:

„Tudomásul vették az FIA új csapatbefogadási folyamatával kapcsolatos észrevételeket, és ahogyan azt már korábban is jeleztük, most saját fogjuk értékelni a fennmaradó pályázat érdemeit.”

A jelenlegi tíz istálló közül sokan továbbra is ellenzik a rajtrács bővítését – köztük a Haas is, amely elveszíti az egyetlen amerikai csapat F1-es státuszát. A csapatfőnök, Günther Steiner ennyit tett hozzá:
„2020-ban a túlélésért küzdöttünk, több csapatot engedünk be, nagyobb a kockázata annak, hogy elbukunk, ha rosszul alakulnak a dolgok.”