Egy falat Monaco a nappaliban: Süss ropogós Fougasse-t a Forma–1-es hétvégére!

Tajthi AndreaTajthi Andrea2026. 05. 31.
Fougasse az F1-es Monacói Nagydíjra
Fotó: Tajthi Andrea

Egy hét múlva következik a Forma–1-es Monacói Nagydíj, én pedig hoztam ismét egy étel javaslatot a versenyhétvégére. Nem olyan egyszerű igazi monacói receptekre bukkanni, mivel a városállam igen kicsi, ott a francia és olasz hatások érzékelhetők.

Egyik jellemző étel Monacóban a Fougasse nevű provence-i laposkenyér. Nagyon egyszerű, kívül ropogós, belül puha, ám annál látványosabb a levélformának köszönhetően.

A monacóiak előszeretettel fogyasztják ezt a a lepénykenyeret aperitif mellé (például egy pohár borhoz), vagy tunkolják valamilyen mártogatósba, esetleg olívaolajba.

A Fougasse hozzávalói:

  • 10 g friss élesztő
  • 1,5 dl langyos víz
  • 250 dkg liszt
  • fél teáskanál só
  • egy csipet cukor
  • 1 evőkanál olívaolaj
A tetejére:
  • olívaolaj megkenni
  • friss kakukkfű

A langyos vízben a cukorral futtasd fel az élesztőt. Míg ez megtörténik, mérd ki a lisztet, tedd bele a sót és az olívaolajat.

Ha felfutott az élesztő, azt a keveréket is add a liszthez, majd az egészet gyúrd addig, míg sima felületű, rugalmas tésztát nem kapsz.

Ezt követően meleg helyen keleszd a duplájára.

Ha ez megvan, tetszőleges méretű, gombócokra osztjuk, azokat 1 cm vastagságúra nyújtjuk (nem baj, ha nem szabályos kör, sőt!), majd a vágd be úgy, hogy nagyjából a képen látható „levélformája” legyen.

Tedd sütőpapírral bélelt tepsire, kend meg olívaolajjal és szórd meg friss kakukkfűvel (lehet szárított is, de frissel finomabb).

Majd tedd 220-fokra előmelegített sütőben és kb 20 perc alatt süsd készre.

Jó étvágyat!