Eredménytelenül kapott F1-es szerepet 10 éve, most pedig visszatér a csapathoz Carmen Jorda

Tajthi AndreaTajthi Andrea2025. 12. 03.
Alpine női részlegének vezetője Carmen Jorda lett
Fotó: Alpine F1 Team

Az egykori Lotus csapat (mármint a legutóbbi, 2012-15-ig) egykori fejlesztő versenyzője, Carmen Jorda visszatér az Enstone-i csapathoz, mint az Alpine F1 Akadémy képviseletének vezetője.

Az Alpine és a Qatar Airways kereskedelmi partnerségének megújításának részeként bejelentették, hogy Jorda a „női versenyzők mentorálási kezdeményezéseit fogja vezetni”, beleértve az Alpine 2026-os F1 Academy szereplésének támogatását is.

Az Alpine közleménye szerint Jorda „részese lesz olyan rajongói programoknak és közösségi kezdeményezéseknek, amelyek kiemelik a légitársaság elkötelezettségét a nők jogainak erősítése és a kiválóság iránt”.

„Megtiszteltetés számomra, hogy az Alpine-nal közösen vezethetem a női pilóták mentorprogramját az F1 Academyben” – mondta a 35 éves Jorda. „Alig várom, hogy együtt dolgozhassak a Qatar Airwaysszel, és részt vehessek a rajongóknak szóló rendezvényeken, valamint a közösségi programokban, amelyek kiemelik a légitársaság elkötelezettségét a nők jogainak erősítése és a kiválóság iránt. Ez egy különleges pillanat számomra, mivel visszatérek Enstone-ba, ahol a Forma-1-es pályafutásom elkezdődött.”

Jorda 2015 elején csatlakozott az akkori Lotus F1 csapatához fejlesztő pilótaként. Történt ez a versenyzőnő GP3-as szereplése után, ahol a legjobb versenyeredménye a 13. hely, a legjobb bajnoki eredménye pedig a 28. hely volt.

A csapatnál szimulátoros munkát végzett azzal a céllal, hogy az év későbbi részében az egyik F1-es autó volánja mögé ülhessen. De ez soha nem valósult meg, így Jorda 2016-ban ismét elvált az akkor már Renault-ként futó csapattól.

Jorda akkori F1-ben való szerepeltetése, még ha csak „fejlesztő versenyzőként” is, nagy port kavart, leginkább GP3-as versenytársai körében. Az ok az volt, hogy Jorda gyenge eredményei ellenére jutott olyan szerephez az F1-ben, melyről legtöbb versenyzőtársa csak álmodhatott, jobb eredményeik ellenére is.

Mindenki világosan látta, hogy marketing célú szerepeltetésről volt szó.

Jorda Renault-tól való távozása után, Marco Sorensen, a Lotus egykori támogatottja azt állította, hogy Jorda 12 másodperccel lassabb volt nála a szimulátorban, mégis jobb lehetőségeket kapott.

Erre Jorda a spanyol AS lapnak így válaszolt: „Őszintén szólva nem tudom, ki ő. Soha nem láttam Enstone-ban. Tavaly nem volt a csapat tagja.”

Jorda azt állította hogy „többé-kevésbé egy másodpercen belül” volt az akkori versenyzőhöz, Romain Grosjeanhoz képest.

Ezt követően Jorda tesztelt Formula E autót, és bár benevezett, de végül nem vett részt az első, kizárólag nőkből álló W Series első szezonjának értékelő tesztjén. Csatlakozott az FIA Nők a Motorsportban Bizottságához, annak ellenére, hogy ellentmondásos kijelentéseket tett, miszerint a nők nem tudnak egyenlő feltételekkel versenyezni a férfiakkal. Továbbá olyan kijelentése is volt, hogy a női versenyzőknek inkább a Formula E-t kellene megcélozniuk, mint az F1-et, mert az „kevésbé fizikai autó”.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Carmen Jorda (@carmenjorda) által megosztott bejegyzés