Hamilton a Met-gála társelnökeként a divat erejével harcol a rasszizmus ellen

Tajthi AndreaTajthi Andrea2024. 10. 14.
Lewis Hamilton
Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Lewis Hamilton nemrégiben a 2025-ös Met-gála (éves haute couture adománygyűjtő fesztivál a manhattani Metropolitan Museum of Art’s Costume Institute javára) társelnökeként látogatott el a New York-i Metropolitan Művészeti Múzeumba.

Az esemény részleteit 2024. október 9-én jelentették be. A különböző társelnökök, köztük a hétszeres Forma-1-es világbajnok is lehetőséget kapott arra, hogy megossza gondolatait ezzel kapcsolatban.

Hamilton mindig is arra használta hatalmas platformját, hogy a pozitivitást terjessze és harcoljon a rasszizmus ellen. A brit versenyző emellett 2015 óta részt vesz a Met-en, és olyan luxusmárkák márkanagykövete, mint a Tommy Hilfiger és a Dior, ezért is lett a 2025-ös Met-gála társelnöke.

Az esemény témája a „Superfine: Tailoring Black Style”, amely Monica L Miller 2009-es, Slaves to Fashion című könyvéből merít ihletet: Black Dandyism and the Styling of Black Diasporic Identity (A fekete dandyizmus és a fekete diaszpóra identitás stílusa).

Hamilton is beszélt tehát a 2025-ös Met témájáról, ahol megosztotta saját történetét is, hogy miként vált rasszizmus áldozatává vált, és hogyan emelkedett ki belőle.

„A rutinom nagyon merev volt, és én voltam az egyetlen fekete gyerek a versenypályán, így nem volt senki, akire igazán felnézhettem volna” – mondta Hamilton. „Csak a karrierem későbbi szakaszában vettem a bátorságot arra, hogy túllépjek azokon a keretekn, amelyek közé oly sokáig be voltam zárva, és túllépjek azokon az előítéleteken, amelyek megpróbálják korlátozni, hogy eligazodom-e és hogyan igazodom el olyan terekben, ahol én, mint oly sok fekete ember, történelmileg marginalizálva éreztem magam.”

Hamilton mellett többe között azamerikai énekes Pharrell Williams és Anna Wintour, a Vogue főszerkesztője is társelnöke lesz jövőre az eseménynek, csakúgy, mint a kosárlabdázó LeBron James.

„Több mint megtisztelő, hogy a jövő évi Met-gála, a Superfine: Tailoring Black Style társelnöke lehetek” – írta Hamilton Instagramon. „Ez a téma mélyenérint engem… Mivel egyedüli fekete srácként nőttem fel a pályán, gyakran a nyomás is megviselt… A diaszpóra fekete emberei számára a divat az önfenntartás. A divat a rugalmasságot jelenti, és alig várom, hogy tovább vizsgáljam és felerősítsem az alulreprezentált hangjainkat.”

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Lewis Hamilton (@lewishamilton) által megosztott bejegyzés