Hol közvetítse a jövőben a magyar Forma–1-et? – Így szavaztak az olvasóink

Tajthi AndreaTajthi Andrea2025. 08. 20.
Forma-1-es Magyar Nagydíj, rajongók
Fotó: Ladoczki Balázs/Hungaroring

A magyar F1-rajongók körében mindig is sarkalatos kérdés volt, hol és milyen formában követhető a sport élőben. A motorsportol.hu szavazásában arra voltunk kíváncsiak, hogy olvasóink szerint melyik csatornán, vagy platformon lenne a legjobb helyen a Forma-1 közvetítése a jövőben.

A beérkezett több száz szavazat egyértelmű trendet mutat: a döntő többség továbbra is az ingyenes elérhetőséget tartja a legfontosabbnak.

A szavazás eredménye:
  1. Továbbra is az MTVA-nál, és a lényeg, hogy maradjon ingyenes – 51,44%
  2. Menjen az RTL Klubra, de maradjon ingyenes – 42,56%
  3. Menjen az RTL Klubra, és nem baj, ha a teljes versenyhétvége egy része csak fizetős platformon lesz elérhető – 3,52%
  4. Streaming szolgáltatónál legyen csak elérhető, fizetősen, de magyar kommentárral – 1,44%
  5. Legyen más magyar nyelvű adón, de ingyenesen (TV2 Csoport, Network4, AMC Networks) – 1,04%
Ingyenes hozzáférés mindenek felett

A szavazásból világosan látszik, hogy a szurkolók több, mint 90%-a kizárólag akkor elégedett, ha a Forma-1 közvetítése ingyenesen elérhető marad.

Az ingyenesen elérhető itt azt jelenti, hogy a tévészolgáltatónál megvásárolt csomagban alapból szerepel az tévécsatorna, amely közvetít, így nem kell arra külön, önálló előfizetést kötni.

Ez egybecseng azzal a nemzetközi trenddel, hogy a rajongók nagy része a sportág globális népszerűségének egyik kulcsát éppen a széleskörű, szabadon elérhető közvetítésekben látja.

Az MTVA (M4 Sport) támogatói – a szavazók több mint fele – számára az az elsőszámú szempont, hogy a Forma–1 bárki számára elérhető maradjon, ingyen. Ugyanakkor az RTL Klub mellett voksolók jelentős része (több mint 42%) szintén csak akkor látná szívesen az F1-et a csatornán, ha az ingyenesség garantált lenne.

Fizetős modellek nem működnének Magyarországon?

Érdekes ugyanakkor, hogy a fizetős hozzáférés lehetőségét szinte teljesen elutasítják az olvasók. Mindössze 3,5% mondta azt, hogy elfogadhatónak tartaná, ha az RTL Klub csak részben tenné ingyenessé a közvetítéseket, és mindössze 1,44% támogatná a teljesen fizetős streaming megoldást magyar kommentárral.

Ez jól mutatja, hogy bár a nemzetközi sportközvetítésekben egyre nagyobb teret nyernek a fizetős platformok, Magyarországon a rajongók túlnyomó többsége még mindig elutasítja ezt a modellt.