Ilyen büntetést kaptak Norris és követői

Tajthi AndreaTajthi Andrea2024. 11. 04.
Lando Norris, George Russell, F1, Sao Paulo, rajt
Fotó: McLaren

A McLaren britje, Lando Norris és a Mercedes pilótája, George Russell is büntetést kapott a Sao Pauló-i Nagydíj után, amiért elindultak felvezető körre, mikor már megszakították a rajtprocedúrát.

A pole pozícióból induló Norris az első formációs kör megtétele után másodszor is elhagyta a rajtrácsot, miután a versenyirányítás már bejelentette, hogy a rajtprocedúrát megszakították, miután Lance Stroll kicsúszott, majd megállt a pályán.

Norrist több más versenyző is követte, így Russell, valamint az RB duója, Yuki Tsunoda és Liam Lawson.
Nem sokkal később mind a négyük esetét feljegyezte a versenyirányítás, és vizsgálat alá vonták őket. Később bejelentették, hogy ezekkel az esetekkel a verseny után foglalkoznak majd.

A stewardok végül úgy döntöttek, hogy Norris és Russell akciója „hasonló cselekedetekre késztette a következő versenyzőket”.

„Egy ponton a versenyigazgató felismerte, hogy gyakorlati okokból minden autónak egy extra formációs kört kell teljesítenie, ezért utasítást adott a csapatoknak, hogy minden autó térjen vissza a rajtrácsra, és kövessék a helyes, megszakított rajt eljárását” – áll az FIA közleményében.

Az RB-sek kapcsán hozzátették: „A felügyelők véleménye szerint bár a versenyző megszegte a szabályt, ezt az előtte haladó versenyző befolyásolta, így nem ő volt a szabálysértés elsődleges felelőse. Ennek megfelelően a felügyelők úgy döntöttek, hogy nem tesznek további lépéseket, és az előtte haladó versenyzőt tartják hibásnak.”

A stewardok tehát úgy ítélték meg, hogy Norris és Russell a felelősek a többi versenyző cselekedeteiért, így őket megrovással és 5000 eurós pénzbírsággal sújtották, míg Tsunoda és Lawson büntetés nélkül megúszta.

A verseny végeredményében tehát nem történt változás.