Kevesebb energia, nagyobb tempó? Módosítottak az F1-es energia-szabályon a japán időmérőre!

Változtatott az FIA, és a Japán Nagydíj kvalifikációjára kilencről nyolc megajoule-ra csökkenti az egy kör alatt gyűjthető elektromos energián. A változtatás célja, hogy az ausztrál pályához hasonló helyszíneken – mint Suzuka – csökkentsék a super clipping gyakoriságát.
Melbourne-ben ugyanis az volt a tapasztalat, hogy a versenyzők gyakran már féktáv előtt elvesztették a többletenergiát, ami miatt az autó hirtelen lassulni kezd vagy megtorpan (ez a super clipping). A belső kamerás felvételeken hallani, ahogy megváltozik a motorhang, és látni, ahogy az autó már nem gyorsul tovább, hiába nyom padlógázt a versenyző.
A Kínai Nagydíj utáni megbeszélésen az F1-es csapatok egyetértettek abban, hogy maguk a versenyek nem igényelnek beavatkozást, de a kvalifikáció egy olyan terület, amelyen javítani kellene. A kvalifikációnak kihívásnak kell maradnia a versenyzők számára, ami azt jelenti, hogy a gyors körök során csökkenteni kell a lift-and-coast (kanyarba „bevitorlázás”) és a super clipping alkalmazását.
„Az FIA, az F1-es csapatok és a hajtásegység-gyártók közötti megbeszéléseket követően a Japán Nagydíj időmérőjének energiafelhasználási paramétereiben egy kisebb módosításról állapodtak meg, amelyet az összes hajtásegység-gyártó egyhangúlag támogatott” – áll az FIA közleményében.
„Annak érdekében, hogy az energiafelhasználás és a versenyzők teljesítménye közötti kívánt egyensúly megmaradjon, a hétvégi időmérőn megengedett maximális energia-visszatöltést 9,0 MJ-ról 8,0 MJ-ra csökkentettük. Ez a módosítás tükrözi a pilóták és a csapatok visszajelzéseit, akik hangsúlyozták annak fontosságát, hogy a kvalifikáció teljesítménybeli kihívás maradjon.”
„Az FIA megállapítja, hogy a 2026-os szabályozás szerinti első versenyek operatív szempontból sikeresek voltak, és ez a célzott finomítás a normális optimalizációs folyamat része, mivel az új szabályozási keretrendszert tovább validálják valós körülmények között.”
„Az FIA az F1-es csapatokkal és a hajtásegység-gyártókkal együtt továbbra is támogatja az energiagazdálkodás fejlesztését, és a következő hetekben további megbeszéléseket terveznek.”
Bár általában az FIA a bevezetést megelőző négy héttel tájékoztatja a csapatokat az ilyen változásokról, így a mostani gyors beavatkozás csak megerősíti a probléma jelentőségét.
Az energia-visszatöltés csökkentése a remények szerint azt eredményezi, hogy
- a versenyzők nem tudnak olyan agresszíven kigyorsítani a kanyarokból,
- az elektromos rásegítést emiatt egyenletesebben, hosszabb ideig kell adagolniuk az egyenes során,
- így elkerülve a „megtorpanást” azt egyenesben.









