Kuvaiti befektetővel, 12. csapatként visszatérhet az F1-be egy egykori csapatnév

Tajthi AndreaTajthi Andrea2025. 08. 23.
Caterham F1 2014
Fotó: Sam Bloxham/LAT Photographic/Caterham F1 Team

Új befektetői háttérrel ismét megjelenhet a Caterham neve a Forma-1-ben. A 24 éves kuvaiti üzletember, Saad Kassis-Mohamed és cége, az SKM Capital 2027-re tervezi a csapat bemutatkozását.

A Caterham 2012 és 2014 között szerepelt az F1-ben, ám pontot sosem szerzett, majd anyagi okokból megszűnt.

Most SKM Racing néven indult új projekt, amely Silverstone-ban technikai központot, Münchenben pedig versenyrészleget hozott létre. A vezetői stáb több korábbi F1-es szakemberből áll, a projekt költségvetése pedig elérheti a 280 millió eurót.

A tervek szerint a csapat 2026 elején nyújtja be hivatalos nevezését az FIA-hoz. Az első autó a jövő év harmadik negyedévére készülhet el, majd rendszerellenőrzések következnek.

Motorpartner még nincs, de az opciók között Ferrari és Honda szerepel, mivel a Mercedes már elérte ügyfélcsapatainak maximumát, a Red Bull Powertrains pedig kizárólag saját csapatait látja el.

Kassis-Mohamed elmondta, hogy a Caterham név használata segíthet a piaci elfogadottságban és a belépési engedély megszerzésében.

„A Caterham még mindig ismert márka, de nincs jelen az F1-ben. Egy brand-licenc lehetővé teszi, hogy az örökségből építkezzünk, anélkül hogy a régi cég adósságait felvállalnánk.”

A végső szó az FIA és a Formula One Management kezében van – ahogy az Andretti/Cadillac projektjeinél is látható volt, a belépés nem automatikus…