Lehet, hogy az FIA nem meri majd eltiltani Verstappent?!

Hegedűs Dávid2025. 06. 06.
Max Verstappen
Fotó: Steven Tee / LAT Images // Getty Images / Red Bull Content Pool

A barcelonai manőverének köszönhetően egy büntetőpontra került az eltiltástól a címvédő Max Verstappen. Ráadásul a hónap végén évülnek csak el pontjai, így a következő versenyeken nagyon résen kell lennie.

A büntetőpontrendszer 2014-es bevezetése csak Kevin Magnussen érte el a 12 pontot, ami eltiltást vont maga után, méghozzá tavaly.

A holland még harcban van a bajnoki címért, de látva a Red Bull hátrányát, és a spanyolországi pontvesztését, egyre távolabbinak tűnik az ötödik trófea. Azonban, ha szorosabbá válna a helyzet, akkor Verstappen eltiltása komoly hátrányba hozná őt.

Akár van esélye a bajnoki címre, akár nem, az biztos, hogy a címvédő a mezőny sztárja. Sokan miatta nézik a versenyeket, és az ő személye garancia a showra.

Pont emiatt taglalta egyik cikkében a racefans.

A Liberty Media regnálása óta a Forma-1 sportértéke egyre inkább háttérbe szorul a show és a szórakoztatás mögött. Elég csak a sprintfutamokra gondolni, de akár egy-egy véleményes bírói ítélet vagy sajátosan értelmezett szabály is növelte a show értéket.

Éppen ezért a sorozat nem teheti meg, hogy a showműsorának egyik főszereplőjét elveszítse, akár egy futamra is, ami akár lehetne a Red Bull hazai versenye is, ahol évről-évre rengeteg holland drukker érkezik pont Verstappen miatt

A cikk írója, Keith Collantine pedig felteszi ezek után azt a költői kérdést, hogy naivitás lenne azt hinni, hogy az FIA megfosztaná őket a kedvencüktől pont Ausztriára, ha mondjuk Verstappen Kanadában nem tartja be egy VSC fázis alatti delta időt?

A szerző azt is felhozza, hogy egészen tavalyig mindenki szkeptikus volt abban, hogy az FIA tényleg eltilt-e versenyzőt. Több pilóta is volt már határon, úgyis, hogy hosszú hetekig nem „rosszalkodhattak”, de végül Magnussenig senki nem kapta meg a 12. pontját.

Sokszor tehát a versenybírók egy-egy büntetésnél lehettek „kellően félékek”, hogy ne tiltsanak el egy versenyzőt. Ezt tavaly Magnussen esete megcáfolta, de ő nem a mezőny sztárja, míg Verstappen igen.

Márpedig jelenleg ő az egyetlen, aki feltudja venni a versenyt a McLarenekkel, ami a Forma-1 érdeke is egyben. Ráadásul a holland egyre többször kritizálja a szériát, így egy eltiltás még közelebb lökheti őt a búcsúhoz. Márpedig Verstappen elvesztése hatalmas presztízs veszteség lenne a sorozatnak.

Így nem kell meglepődni, hogyha Verstappen végül nem jut az eltiltás sorsára. Korábban Hamilton is volt közel eltiltáshoz, de az ő esetében végül töröltek büntetőpontot, ami máig példátlan a Forma-1-ben.

Egy biztos, minden egyes Verstappen elleni vizsgálat során a versenybírókra is sokkal szigorúbb tekintet fog hárulni.