Létezik egy pontrendszer, ami alapján három hétszeres bajnoka lenne a Forma-1-nek

Az emberek sokszor elgondolkoznak azon, hogy másmilyen pontrendszer létezett volna a múltban a Forma-1-ben, akkor hogyan és mennyire változott volna meg a történelem. Ezzel a gondolattal játszottam én is el.
Én arra voltam kíváncsi, hogy egyrészt mi lett volna, ha minden évben, 1950-től ugyanazt a pontrendszert használta volna az F1, ráadásul egy olyan pontozást alkalmaztam, amit a száguldó cirkusz sosem. Ez pedig a jelenleg az IndyCar által használt pontrendszer.
E pontozás különlegessége, hogy minden pilóta világbajnoki pontot kap, függetlenül attól, hogy célba ért-e vagy sem, így minden egyes helyezésnek komoly jelentősége van.
A győztes 50 pontot kap, majd 40-35-32 és így tovább csökkennek a pontok, a 10.helytől egyesével csökken, míg a 25. helytől lefelé egységesen 5 pont jár mindenkinek.
Ezen kívül egy világbajnoki pont jár a pole-pozíciósnak továbbá legalább egy versenyben vezetett körért egy, míg a legtöbb élen töltött kört elérő pilóta további két pontot kap. Így egy hétvégén maximum 54 pont szerezhető.
Azonban, ha egy versenyzőt kizárnak egy versenyről, akkor ő nem jogosult világbajnoki pontokra, így ebben az esetben nem kap semennyi pontot a „helyezése” után.
Az Indy500 pontozása ettől némileg eltér, ott az időmérő top12 pilótáját is további pontokkal díjazzák, de ez jelen esetben csak a Forma-1 első pár évét érintette, amikor is a verseny része volt a naptárnak.
Ez a pontozás kicsit „igazságosabbá” teszi az örökranglistát, hiszen kevésbé emelkednek ki azok, akik rengeteg futamon álltak rajthoz, azoknál, akiknek a karrierje rövid, de eredményes volt.
Versenyzők
Ha e pontrendszer mentén nézzük a történelmet, akkor van pár, de lényegesebb különbség. Első és a legfontosabb, hogy a jelenlegi 35 helyett, „csak” 33 pilóta lett világbajnok.
Akik ebben a rendszerben nem lettek volna világbajnokok az John Surtees (az egyetlen F1-es és MotoGP világbajnok), az egyetlen posztumusz bajnok Jochen Rindt, vagy éppenséggel Jacques Villeneuve illetve Lando Norris.
Azonban világbajnoki címet ünnepelhetett volna többek között Eddie Irvine (1999) vagy Jacky Ickx (1970).
Nagy nyertese lett volna ennek az apa-fia Hill páros. Mindketten megduplázták volna bajnoki előségeik számát (Graham 4, Hill 2), de a legnagyobb nyertese Alain Prost, aki Schumacher és Hamilton mellett szintén hátszeres világbajnok lenne, Ayrton Senna kárára, akinek így csak kettő elsőség jutott volna.
A mai mezőnyből Max Verstappen is több címmel büszkélkedhetne, éppen a tavalyi, 2025-ös idényt nyerte volna meg, Lando Norris előtt, amivel ötszörös bajnokká vált volna.
A nagy vesztesek közé tartozott volna Niki Lauda, Ayrton Senna, Mika Häkkinen, vagy a kora legnagyobb sztárja Jim Clark is, akinek csupán egyetlen elsőség jutott volna, temérdek második és harmadik hely mellett.
Szegényebbek lennénk rengeteg izgalmas idényzáróval, 2007-ben, 2008-ban, 2021-ben vagy tavaly sem történt volna meg az utolsó méterig tartó izgalom. (2021-ben például Verstappen akkor is behúzta volna a címet, ha az utolsó körben nem előzi meg Hamiltont).
Legutóbb tavaly változott volna a világbajnok személye, Norris helyett Verstappen diadalmaskodott volna, azt megelőzően 1999-ig kell visszamenni változásért. Abban az évben Eddie Irvine legyőzte volna Mika Häkkinent.
Fontos megjegyezni, hogy egy-egy bajnokságból való kizárást nem vettem figyelembe, pusztán a pályán elért és elismert futam eredményekből indultam ki.
A valaha gyűjtött legtöbb pont listáját Lewis Hamilton vezetné, Fernando Alonso és Michael Schumacher előtt, ők jutottak 10 ezer egység fölé.
Konstruktőrök
A csapatok versenyében jóval kevesebb változás történt volna. A rekordbajnok Ferrari eggyel több, 17 világbajnoki trófeával rendelkezne.
A legtöbbet a McLaren profitálta volna, aki a 10 helyett 12 címet szerzett volna a mai napig, de a Williams neve mellett is 10 trófea szerepel. Ez pedig azt is jelenti, hogy jóval kevesebb konstruktőr ért volna fel a csúcsra, a 15 helyett, mindössze 12.
Köztük a hőskor egyik meghatározó csapata a Cooper is, aki valójában kétszer nyertek konstruktőri címet, de ezen pontrendszer szerint egyet sem (akárcsak a Vanwall vagy a Matra), ellenben négyszer végeztek ezüstérmes pozícióban.
Legutoljára 2021-ben változott volna a végeredmény, a Red Bull akkor csapatban is legyőzte volna a Mercedest. Ennek köszönhetően a két csapat 2026-ra 7-7 címmel rendelkezne.
Aki esetleg alaposabban is böngészne az évek között, az az alábbi excel táblázatban megteheti, évekre külön bontva és a végén összesítésekkel. (A táblázat bal oldalán a futamonkénti eredmények, jobb oldalt pedig a bajnoki eredmények látszanak.)








