Ma 75 éve avatták a Forma-1 legelső világbajnokát!

Tajthi AndreaTajthi Andrea2025. 09. 03.
Giuseppe Farina, Forma-1
Fotó: Alfa Romeo

Az 1950-es szezon volt a Forma-1 hivatalos világbajnokságának első éve. A döntő futamra 1950. szeptember 3-án került sor Monzában.

Már a szezon során izgalmas csata bontakozott ki a három Alfa Romeo-pilóta – Juan Manuel Fangio, Luigi Fagioli és Giuseppe “Nino” Farina – között.

A mindössze 7 versenyhétvégés szezon során mindössze az első 5 helyezett kapott pontot az a versenyeken (8-6-4-3-2 lesztásban) és egy pont járt a leggyorsabb körért. A Francia Nagydíj után Fangio állt az élen 26 ponttal, mindössze két ponttal megelőzve a 24 pontos Fagiolit és négy ponttal Farinát.

A monzai nagydíjra Fangio szerezte meg a pole pozíciót, Farina pedig a harmadik rajthelyről indult. A verseny drámai fordulatokkal kezdődött: a rajtot követően Farina vette át a vezetést, de a versenyt hamarosan technikai problémák és balesetek tarkították.

Fangiót már a korai szakaszban hátráltatta egy baleset, majd a váltó meghibásodása miatt kiállni kényszerült.

Ugyancsak a verseny korai szakaszában kiesett az Alfa Romeo pilótája, Alberto Ascari is, ám átült Dorino Serafini autójába és így folytatta a versenyt.

A végén Farinát intették le elsőként.  a verseny hivatalos eredménye szerint Farina nyerte meg az 80 körös futamot, mögötte Alberto Ascari és Luigi Fagioli ért célba.

Ezzel a győzelemmel és a gyors körért járó egy ponttal Farina 30 ponttal zárta a bajnokságot, megelőzve Fangiót (27 pont) és Fagiolit (24 pont).

Így Giuseppe Farina lett a Forma–1 történetének legelső világbajnoka.

https://motorsportol.hu/f1/2025/02/22/amikor-forradalmarok-raboltak-el-a-forma-1-es-vilagbajnokot/