Marko elárulta, ki az a hatalmas F1-es sztár, aki elcseszte a karrierjét a 2000-es években

Vámosi PéterVámosi Péter2026. 05. 02.
Juan Pablo Montoya, David Coulthard, Helmut Marko, Alexander Wurz, Jos Verstappen, Mark Webber, 2023
Fotó: Philip Platzer/Red Bull Ring

Helmut Marko megnevezte azt a Forma-1-es pilótát, aki szerinte karrierje alatt nem tudta teljes mértékben kiaknázni a benne rejlő potenciált: nem másra, mint Juan Pablo Montoyára, a sportág egyik legnagyobb alakjára gondolt, a 2000-es évek elejéről.

Mielőtt 2001-ben a Williamsnél debütált a Forma-1-ben, a kolumbiai már 1997-ben keresztezte az osztrák útját. Akkor az RSM Marko színeiben versenyzett az International Formula 3000-ben. Montoya a teljes szezonban lenyűgöző teljesítményt nyújtott, három győzelmet aratott és a bajnokság második helyén végzett.

A Die Zeitnek adott legutóbbi interjújában Markót arról kérdezték, melyik pilótája rendelkezett a legnagyobb nyers tehetséggel, de végül nem tudta teljesíteni a vele szemben támasztott elvárásokat karrierje során. Az osztrák Montoyát nevezte meg. Elismerte, hogy mindig úgy érezte, a kolumbiai soha nem tudta teljes mértékben kihasználni a képességeit. Pedig azt mondja, óriási potenciált mutatott az F1-ben töltött ideje alatt:

„Van néhány, aki közel állt a sikerhez. Montoya nem hozta ki a maximumot a tehetségéből. Nagy kár volt érte.”

Montoya karrierje a száguldó cirkuszban hullámvölgyekkel teli volt: a kolumbiai pilóta folyamatosan kiemelkedő sebességet mutatott, de sajnos éppen Michael Schumacher és a Ferrari domináns korszakában versenyzett. A Williamsnél töltött négy éve alatt, 2001 és 2004 között, Montoya négy győzelmet aratott. A következő évben a McLarenhez csatlakozva további hárommal gyarapította a győzelmeinek számát. Emlékezetesek továbbá a rangos Indianapolis 500-as versenyen elért diadalai is, amelyek még inkább aláhúzzák karrierje során megmutatkozó kivételes tehetségét.

A kolumbiai szerint a Miami-i futamra bevezetett legújabb Forma-1-es szabálymódosítások végül a Mercedes-motorral hajtott csapatok javát szolgálhatják, különösen a rajtok során. A volt Williams-pilóta szerint a Ferrari eddig előnyben volt a rajtnál ebben a szezonban a kisebb turbókonfigurációjának köszönhető tulajdonságai miatt. A Mercedes-motorral hajtott autók pedig általában nehezen tudtak stabilan elindulni a versenyek nyitó szakaszában.

Arra is utalt, hogy a rajtokra bevezetett új energiafelhasználási módosítások most segíthetnek csökkenteni ezt a különbséget. Ráadásul nemcsak a Mercedesnek, hanem minden olyan csapatnak, amely a hajtásegységüket használja. Rámutatott arra is, hogy a Red Bull is ingadozó teljesítményt nyújtott ezen a téren, míg a Ferrari gyakran tűnt kifejezetten erősnek a rajt fázisában.