Marko szabálymódosítást követel az F1-ben

Helmut Marko lesújtó ítéletet mondott a Forma-1 új szabályairól, és úgy véli, változtatásokra van szükség ahhoz, hogy a sport visszatérjen a „tiszta versenyhez”.
A Red Bull korábbi tanácsadóját egyáltalán nem nyűgözte le az, amit eddig idén látott, miután a tavalyi idény végén távozott a csapattól, és azóta a pálya széle helyett a tévéből követi a Forma-1-et. Bár Marko kulcsszerepet játszott a Red Bull saját hajtáslánc-részlegének létrehozásában, úgy érzi, hogy a királykategória túl messzire ment azzal, hogy 50-50 arányban osztotta meg a teljesítményt a belső égésű és az elektromos energia között. A 82 éves szakember úgy véli, hogy módosítani kell a szabályokat, bár tisztában van vele, hogy ez könnyebb mondani, mint meglépni. Marko az osztrák Krone-nak nyilatkozva először a melbourne-i Albert Parkban lezajlott rajtról beszélt, ahol az Alpine pilótája, Franco Colapinto centiméterekre volt attól, hogy hátulról belerohanjon a Racing Bulls-os Liam Lawsonba:
„A rajtoknál mindig voltak olyan autók, amelyek jobban indultak, és olyanok, amelyek lassabban. De most a turbólyuk mellett ott van még az akkumulátor is, ami az egészet még kiszámíthatatlanabbá teszi ezt. A Lawson és Colapinto közötti helyzet igen szoros volt; ezzel kapcsolatban valamit tenni kell.”
Általánosságban, a versenyzés teljes képét tekintve megjegyezte:
„A komplett szabályzatot egyszerűsíteni kell. A szuperklipelés, az előzési mód, a turbó – mindez túl bonyolult. Vissza kell térnünk a tiszta versenyzéshez, mert azt az energiamenedzsment háttérbe szorította. Talán ez jelentősen javítható szabályváltoztatásokkal és további technológiai fejlesztésekkel.”
Arra a kérdésre, hogy mennyire reális egy gyors változás, így felelt:
„Nehéz megmondani, mert a Mercedes kifejezetten elégedettnek tűnik ezekkel a szabályokkal. Jelentősen nagyobb előnyük van, mint amit Ausztráliában láthattunk.”
A Melbourne-ben kettős győzelmet arató éllovas alakulat előnyét értékelve Marko kijelentette:
„Világos, hogy három-öt tizedmásodperccel vezetnek. Erre utal Kimi Antonelli versenyképe is. Rövid időre visszacsúszott a hetedik helyre, de hamar visszaküzdötte magát a másodikra. Ebben a szakaszban egy másodperccel volt gyorsabb, mint bárki más a pályán.”









