Megoldódott a Mercedes-motor ügy: az új szabályozás aláírásra vár!

A FIA műszaki igazgatója, Tombazis egyértelműen fogalmazott az új motorok jogszerűségéről: „Nem szabad versenynek tekinteni, hogy ki tud a legravaszabb lenni a szabályzás értelmezésekben.”
Az elmúlt hetekben a FIA nyitottan állt hozzá, hogy a hajtáslánc gyártókat egy asztalhoz ültesse. Ösztönözni akarják az érdekelt felek közötti együttműködést. Rávennék őket, hogy a sport legjobb érdekeit szolgálják, valamint hogy elkerüljék a potenciális panaszok eszkalálódását. Ezek beárnyékolhatták volna az F1 új korszakának kezdetét. A PUAC tagok múlt heti egyeztetése után úgy tűnt, hogy a vezetés a jelenlegi szabályok módosítása felé halad, amit Toto Wolff szavai is megerősítenek. Ez azonban több lehetőséget is magában foglalhat, beleértve a vezérlőrendszerek módosítását és a (részleges) azonnali ellenőrzés bevezetését.
Egyes szakértők szerint a Mercedes aligha érte volna el a tavaly használt kompressziós arányt (18:1), hanem egy alacsonyabb értéket, amely azonban még mindig magasabb, mint ami normál esetben 16:1-es hideg kompresszió esetén lehetséges. Egy magasabb kompressziós arány elérése egyesek szerint akár 20 lóerő előnyt is jelentene. Ez komoly előny, amely természetesen megijesztette a versenytársakat, és amelyet Toto Wolff azzal bagatellizált, hogy „néhány lóerővel ér többet”.
Nem volt titok, hogy az új motorszabályozás még nem volt 100%-osan végleges. Nem véletlen, hogy a helyzet végül akkor oldódott meg, miután a különböző csapatok teljesítették az első kilométereiket a pályán. A Ferrari, a Honda és az Audi már korábban közös levelet írtak, amelyben magyarázatot vártak az FIA-tól. Mindez különösen az első héten végzett tesztelés után a vita még hevesebbé vált. Az AutoRacer értesülései szerint a motorgyártók ugyanakkor már egy új, frissített szabályzat aláírására készülnek. Ez a vita megoldását jelentené, elkerülvén a jogi csatákat és segítve az összes felet a patthelyzet feloldásában.
A jelenleg kidolgozás alatt álló szabályozás olyan megoldást keres, amely tisztázza a gyártók által benyújtott FIA OC42 dokumentumban leírt autonóm motorvezérlés módszereit és eljárásait. Ezzel szűnne meg a szürke zóna. A kérdés lezárása érdekében nem csak lehetséges, hanem valószínű is, hogy rövidesen szavazásra kerül sor erről a megoldásról. A kérdés már nem az, hogy lesz-e „kiigazítás vagy korlátozás” a Mercedes motoroknál, hanem csak az, hogy mikor.
Ellentétben néhány ellenőrizetlen értesüléssel, a most kialakuló forgatókönyv egyértelművé teszi (nyilvánvaló okokból), hogy a Ferrari nem törekszik motorja kompresszorarányának a növelésére.









