Mi a helyzet a soha be nem mutatkozó vietnámi Forma-1-es pályával?

Hegedűs Dávid2024. 11. 18.
Vietnám, Forma-1
Fotó: Getty Images / Red Bull Content Pool

Az elmúlt években számtalan új helyszín érkezett a naptárba, amelyek mellé komoly körítés is társult. Ám ritka kivételek egyike Vietnám, azon belül is Hanoi.

A távol-keleti ország 2020-ban debütált volna a száguldó cirkuszban egy félig városi, félig pedig épített versenypályán. A pálya időben készen is lett az április versenyre ám jött a koronavírus. Emiatt pedig a versenyt egy évvel eltolták, ám végül 2021-ben sem látogatott el oda a mezőny.

A futam helyzetét tovább nehezítette, hogy 2020 novemberében letartóztatták a város polgármesterét Nguyen Duc Chung-ot korrupciós vádak miatt, aki a legnagyobb szorgalmazója volt a Forma-1 városba hozásának. Eredetileg öt éves börtönbüntetést szabtak ki rá, ám két évvel később további két vádpontban elítélték, így összesen tíz év letöltendőt szabtak ki rá.

Ezután pedig a város F1-es esélyei nullára csökkentek. A BBC beszámolója szerint az ország vezetése azóta is minden pénzt és forrást a vírusból való kilábalásra és a közeledő választásokra fordít.

Ami pedig magát a pályát illeti, elhagyatottan áll Hanoi külvárosában, nulla motorsport tevékenységgel, amelyet helyenként benőtt már a gaz.

Az ország tehát ezzel a projekttel kidobott az ablakon 600 millió amerikai dollárt. De legalább virtuális mindenki kipróbálhatja a pályát, ugyanis az bekerült az F1 2020 videójátékba…