Mi is az az F1-es 107%-os szabály, ami az Aston Martint fenyegeti?

Az elmúlt héten véget értek az F1-es szezon előtti tesztek. A legnagyobb csalódást egyértelműen az Aston Martint produkálta. Noha rengeteg pénzt öltek a projektbe, a legjobb szakembereket igazolták, Adrian Newey-val az élen, mégis úgy tűnik, hogy az új éra első autója – mely egyben az első Newey-által tervezett Aston – a Honda erőforrással tragikus helyzetben van.
A csapat végig műszaki gondokkal küzdött a tesztek során, ami miatt csak kevés tesztkilométert tudtak futni. Ráadásul jóval lassabbak a többieknél.
Emiatt felmerült, hogy talán nem lesznek képesek a szezonnyitó Ausztrál Nagydíjon megugrani a 107%-os szabályt, ami szükséges ahhoz, hogy egyáltalán rajthoz állhassanak a nagydíjon.
De mi is az a 107%-os szabály?
A szabály lényege egyszerű: ahhoz, hogy egy versenyző elindulhasson a vasárnapi futamon, az időmérő edzés első szakaszában (Q1) olyan kört kell futnia, amely nem lassabb a leggyorsabb kör 107%-ánál.
Miért van rá szükség?
Ha egy autó jelentősen lassabb a többieknél, az életveszélyes szituációt is teremthet. Nem szerencsés nagy sebességgel érkezni egy kanyarba, ahol egy nálad 60-70 km/órával lassabb autó „téblábol”…
A 107%-os szabály tehát biztosítja a mezőny nívóját és a verseny biztonságát.
Hogyan számolják ki?
Ha a leggyorsabb köridő a Q1-ben pontosan 1:20.000 (azaz 80 másodperc), akkor a képlet így néz ki:
80 mp x 1,07 = 85,6 mp
Ebben az esetben minden versenyzőnek 1:25.600-on belüli időt kell futnia ahhoz, hogy kvalifikáljon a vasárnapi versenyre. Aki ezen kívül marad, azt elvileg nem engedik rajthoz állni.
Vannak azonban kivételek
A szabály nem kőbe vésett. A versenybírák adhatnak felmentést, ha:
- a versenyző bizonyította a tempóját: Például a szabadedzéseken folyamatosan jó időket futott, de az időmérőn technikai hiba vagy baleset, vagy simán pech hátráltatta.
- különleges körülmények esetln: Pl. hirtelen leszakadó eső, ahol a pálya állapota drasztikusan romlott az edzés végére.
A szabályt 1996-ban vezették be, hogy kiszűrjék a reménytelenül lassú kiscsapatokat. 2003 és 2010 között pihentették a szabályt. 2011-ben hozták vissza, amikor új csapatok (mint a HRT vagy a Virgin) csatlakoztak a sporthoz, és félő volt, hogy túl lassúak lesznek.
Manapság nem jellemző, hogy valaki a 107%-os szabály miatt nem áll rajthoz. Az utolsó alkalom, amikor versenyzők azért nem indulhattak el a futamon, mert az autójuk egyszerűen túl lassú volt a 107%-os limithez képest, a 2012-es szezonnyitó ausztrál hétvégén történt, és Pedro De La Rosa, valamint Narain Karthikeyan voltak az áldozatok a HRT autóival.
Az Aston Martin ha Ausztráliában is akkora lemaradásban lesz, mint a teszten, akkor aligha kap kivételt, hiszen akkor a szabadedzéseken is lassúak lesznek. Minden azon múlik tehát, hogy mennyit tudnak javítani a helyzeten a szezonnyitó versenyhétvégéig.








