Pilóták sora kritizálja a mai Forma–1-et

Lénárt DávidLénárt Dávid2026. 03. 08.
Pilóták sora kritizálja a mai Forma–1-et
Fotó: Peter Fox/Getty Images // Red Bull Content Pool

Az Ausztrál Nagydíj után több Forma–1-es versenyző is élesen bírálta a 2026-os szabályrendszer alapján készült autókat. Max Verstappen már a bahreini hétvége óta kritikus volt az új generációval kapcsolatban, és a melbourne-i időmérőt követően ismét hangot adott elégedetlenségének. A holland világbajnokhoz Lando Norris, Carlos Sainz, Sergio Perez és több más pilóta is csatlakozott. Szerintük a jelenlegi autók túlzottan az energiamenedzsmentre épülnek, ami mesterséges versenyzést eredményez.

Verstappen már korábban is arról beszélt, hogy az új autók inkább a Formula E extrém változatára emlékeztetik, különösen az akkumulátorkezelés és az energiamenedzsment miatt. A 2026-os autók teljesítményének jelentős része elektromos energiából származik, ami miatt a versenyzők gyakran nem tudnak végig maximális tempóval vezetni.

A melbourne-i futam sem cáfolta a kritikákat. Bár a Ferrarik rajtja izgalmas pillanatokat hozott az első kanyarban, a verseny későbbi szakaszában a csaták sokszor furcsán alakultak. Gyakori volt az úgynevezett „yo-yo” előzés: amikor egy pilóta megelőzte riválisát, hamar elfogyott az akkumulátor energiája, így az ellenfél rövid időn belül visszaelőzte.

Az előzéseket ugyan segítette az overtaking mód és a Straight Line Mode (SLM), de sok versenyző szerint ezek inkább mesterséges helyzeteket hoztak létre, mint valódi versenyhelyzeteket.

Max Verstappen szerint a kritikák mögött nem puszta panaszkodás áll, hanem az a vágy, hogy a Forma–1 megőrizze valódi karakterét.

„Nem azért kritizálunk, hogy csak kritizáljunk. Okunk van rá. Azt szeretnénk, hogy ez Forma–1 legyen, igazi Forma–1, extrém szinten. Ma azonban egyáltalán nem ezt láttuk.”

Bearman Ausztrália
Fotó: Andy Hone/LAT Images / Haas F1 Team

Nem csak Verstappen volt, aki bírálta az új szabályokat és az ebből kialakuló versenyzést.

A Haas versenyzője, Oliver Bearman még keményebben fogalmazott:

„Ez nem versenyzés, ez Formula E.”

Verstappen új csapattársa, Isack Hadjar szintén nehezen találta pozitívnak az új rendszer működését.

„Nem látom, hogyan lenne ez jó versenyzés. Amikor azt látom, hogy az autók mindenhol elmennek egymás mellett, nem érzem úgy, hogy ez előrelépés lenne.”

A tavalyi év kihagyása után visszatérő Sergio Perez szerint az új autók teljesen más élményt adnak a pilótáknak.

„Ez nagyon más Forma–1, mint amihez hozzászoktam. A versenyzés szempontjából már nem olyan élvezetes, mint korábban. Őszintén szólva nem túl jó.”

Esteban Ocon szerint az egész rendszer túl mesterséges.

„Nagyon mesterséges érzés az egész, ahogyan vezetni kell az autót.”

A 2025-ös világbajnok még tovább ment a kritikában, amikor az energiarendszer kiszámíthatatlanságáról beszélt.

„Kár érte. Nagyon mesterséges az egész, mert attól függ, hogy a hajtáslánc éppen mit csinál, ami néha teljesen kiszámíthatatlan. Egyszer csak öt autó megy el melletted, és semmit sem tudsz tenni ellene.”

Carlos Sainz külön a Straight Line Mode (SLM) rendszerét emelte ki. Szerinte inkább csak egy ideiglenes megoldás a jelenlegi motorformula problémáira.

„Szerintem az SLM csak egy sebtapasz a motorra, hogy kezelje az energiafelhasználási problémákat. De jelenleg az első körökben és az előzéseknél sem tűnik túl biztonságosnak.”